– Podpisujemy dzisiaj ostatnią umowę na realizację S19 na północ od Rzeszowa. Udowadniamy tym samym, że pracujemy dla Polski i Polaków. Pokazujemy, że Via Carpatia jest dla nas priorytetem, a dzięki determinacji wielu osób, dla których jest to przedsięwzięcie strategiczne, udaje nam się realizować ten jakże ważny szlak komunikacyjny. – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, cytowany w komunikacie.
Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 34 miesięcy z uwzględnieniem przerw zimowych na etapie prac budowlanych. Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie projektu, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, budowa drogi wraz z obiektami inżynierskimi i infrastrukturą towarzyszącą, opracowanie dokumentacji powykonawczej oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, podano również.
– W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku, a także węzły drogowe Kamień i Sokołów Małopolski Północ. Zbudowane zostaną też miejsca obsługi podróżnych Górno Wschód i Górno Zachód, a także drogi do obsługi ruchu lokalnego. Przewidziano również budowę 10 obiektów inżynierskich oraz infrastruktury towarzyszącej, w tym urządzeń ochrony środowiska. –czytamy dalej.
Via Carpatia
Idea utworzenia szlaku Via Carpatia została zapoczątkowana w 2006 r. Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) wskazuje budowę tego połączenia jako główny priorytet inwestycyjny. Docelowo trasa Via Carpatia połączy kraje Bałtyckie z krajami rejonu Morza Czarnego i Morza Śródziemnego. Na Podkarpaciu będzie mieć długość 169 km, a cały jej przebieg ma zapewnione finansowanie, przypomniano.
Czytaj też:
Mostostal Warszawa wybuduje fragment Via Carpatia
Aktualnie na terenie województwa podkarpackiego oddano do użytku około 30 km drogi ekspresowej S19 w pobliżu Rzeszowa. W realizacji znajduje się ponad 54 km tego szlaku od granicy województwa lubelskiego do Sokołowa Małopolskiego. Dla 5 odcinków trasy Via Carpatia od węzła Rzeszów Południe do granicy w Barwinku, o łącznej długości ponad 85 km, opracowywane są koncepcje programowe.
W realizacji znajduje się także 77 km drogi S19 na Lubelszczyźnie, od Lublina do granicy woj. podkarpackiego. Dla odcinka Kraśnik - granica woj. podkarpackiego o długości 35 km wykonawcy złożyli już wnioski o wydanie decyzji ZRID. Jeszcze w grudniu planowane jest złożenie wniosków o wydanie ZRID dla odcinka od Lublin - Kraśnik o długości 42 km.
Czytaj też:
Konsorcjum Budimex - Strabag wybuduje zachodnią obwodnicę Łodzi