W stolicy Libanu powstanie niezwykły budynek, który będzie gmachem Muzeum Sztuki. Konstrukcja wyróżniać się będzie przede wszystkim tym, że wyglądać będzie, jakby obdarto ją z elewacji. Odsłonięte wnętrze, które tworzyć będą balkony o nieregularnych kształtach, klatki schodowe i płaskie powierzchnie, na których prezentowane będą prace artystyczne, będzie podświetlone i doskonale widoczne z poziomu ulicy. Taki zabieg ma za zadanie pokazać, że sztuka nie jest czymś elitarnym, ale że może być podziwiana przez każdego.
Łączyć, zamiast dzielić
Drugim charakterystycznym elementem budynków projektowanego przez nowojorskie studio, jest jego lokalizacja. Władze Bejrutu, w miejscu, gdzie historycznie przebiegała linia frontu wojny domowej, stworzyły specjalny obszar, który ma za zadanie łączyć mieszkańców. W tym miejscu powstawać będą muzea, przestrzenie publiczne i miejsca spotkań społeczności lokalnej. Kiedyś to miejsce dzieliło, w przyszłości ma symbolicznie łączyć.
Bryła budynku powstanie głównie z kamienia i wzmocnionego włóknem szklanym betonu. Kolory konstrukcji mają być jak najbardziej neutralne tak, aby dzieła sztuki były dobrze widoczne, a kolorystyka budynku nie odwracała od nich uwagi. Sześć pięter nad ziemią oraz cztery podziemne stworzą łącznie 2,7 tys. m kw. powierzchni wystawowej. Architekci planują także, że ponad 70 proc. budynku przystosowane będzie do prowadzenia lekcji i wykładów. Na dachu powstanie także restauracja, z której rozpościerać się będzie widok na krajobraz miasta. Na poziomach podziemnych zaprojektowano pomieszczenia służące do renowacji i przechowywania eksponatów.
Ekologia
Budynek zaprojektowany przez WORKac będzie także wyjątkowo ekologiczny. Dzięki otwartej elewacji zapewniono właściwy poziom naturalnej wentylacji. Część dachu pokryją panele fotowoltaiczne, z których czerpana będzie energia potrzebna w budynku, a woda deszczowa posłuży do podlewania zieleni, która pokryje dach sąsiedniego garażu.
Galeria:
Muzeum Sztuki w Bejrucie