Miałeś w planach budowę domu? Jednak sytuacja gospodarcza na świecie, stale rosnące ceny materiałów i usług, zmniejszają Twoje możliwości i oddalają plany o kolejne miesiące? Wiesz, że obecnie wybudowanie domu wiąże się z niepewnością i nie możesz jednoznacznie oszacować kosztów budowy? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Istnieje sposób na to, by całkowity koszt budowy domu był bardzo zbliżony do zakładanego. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jaki to sposób.
Jak galopująca inflacja wpływa na koszt budowy domu?
Po wybuchu pandemii w 2019 roku i związaną z nim likwidacją niektórych łańcuchów dostaw, wzrósł niedobór surowców i koszty transportu, a wraz z nimi ceny nieruchomości i materiałów budowlanych, lecz to był dopiero początek. Wojna w Ukrainie tylko pogorszyła tę sytuację – zrodziła nowe problemy logistyczne, braki półproduktów. Wraz z jej rozwojem, ciągle rosną ceny paliw i energii. Wszystko to sprawia, że koszty materiałów niezbędnych do budowy domu stale się zmieniają i to niestety cały czas z niekorzyścią dla inwestorów. Jak więc podjąć decyzję o realizacji marzeń i rozpoczęciu projektu, jeśli trudno ocenić koszty budowy domu. Czy da się w ogóle określić ile kosztuje budowa domu w 2022 roku?
Czy można liczyć na stałe ceny, rozpoczynając budowę domu w roku 2022
O ile jeszcze niedawno można było przewidzieć koszt budowy domu i wraz z projektem otrzymać w miarę bliski rzeczywistości kosztorys, o tyle obecnie chyba żadne studio projektowe nie jest w stanie podać bliskiej prawdzie, wartości inwestycji. Zwłaszcza jeśli chodzi o domy budowane w technologii tradycyjnej, z użyciem takich materiałów jak cegła, bloczki z betonu komórkowego, pustaki itd. Ponieważ ceny materiałów budowlanych stale się zmieniają i to często w górę aż o kilkadziesiąt procent, to trudno określić ile kosztuje wybudowanie domu, nawet do stanu surowego zamkniętego. Skoro nie wiesz, jaki jest to koszt, to nie wiesz także, czy stać Cię na taką inwestycję. Czy jest coś, co możesz zrobić, by to zmienić? Czy można zrobić coś, by otrzymać stałe ceny materiałów? Jak uwzględnić ich zmiany w kosztach budowy domu?
Gotowe projekty domów jednorodzinnych
Chociaż ciężko jest oszacować koszty budowy domu jednorodzinnego, wykonanego w technologii tradycyjnej, to o wiele łatwiej jest to zrobić, jeśli zdecydujesz się na budowę domu prefabrykowanego z konstrukcji drewnianej lub bloków perlitowych. Dlaczego koszty budowy domów z prefabrykatów są bardziej przewidywalne?
Zakładana cena budowy domu w technologii tradycyjnej jest bardzo narażona na zmiany. Dzieje się tak, ponieważ taki dom powstaje często przez 2, a nawet 3 lata. Czas ten uzależniony jest od długości poszczególnych etapów budowy, jednak wykonanie fundamentów, murowanie ścian, wykonanie stolarki, instalacji, połaci dachowej, elewacji itd. zajmuje co najmniej kilkanaście miesięcy. W tym czasie rynek możne odnotować znaczący wzrost cen materiałów budowlanych, co przekłada się na finalny koszt budowy. Tymczasem budowa domu w stanie deweloperskim z prefabrykatów zajmuje kilkanaście tygodni do góra kilku miesięcy. Na ten czas wpływ ma głównie powierzchnia użytkowa — jej wielkość. Krótki czas realizacji to większa pewność, że ceny nie zmienią się znacząco.
Budowa domu — jakie są opcje, by obniżyć koszty
Jak już wspomnieliśmy, aby obniżyć ryzyko związane ze zmianą cen, możesz zdecydować się na budowę domu prefabrykowanego, a więc z elementów, przygotowywanych wcześniej w fabryce według określonego projektu. Zwykle długość przygotowania tych elementów wynosi kilkanaście tygodni, w których czasie możesz uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia i załatwić formalności związane z przygotowaniem do wzniesienia swojego wymarzonego domu.
Wbrew wielu opiniom, domy z prefabrykatów wcale nie są nietrwałe, a często wręcz przeciwnie. Porównując je z domami, budowanymi w technologii tradycyjnej, mogą uzyskać lepsze parametry izolacyjne, większą trwałość i być bardziej wydajne od nich energetycznie. Krótki czas realizacji ogranicza także potencjalny wzrost kosztów budowy z uwagi na materiały budowlane. Łącząc te zalety, dom z elementów gotowych jest z reguły tańszy nie tylko w trakcie budowy, ale też w czasie użytkowania. Co więcej, na rynku pojawia się coraz więcej wyspecjalizowanych firm, które oferują gotowy projekt domu prefabrykowanego, wraz z montażem. Montaż wykonany przez doświadczoną ekipę również znacznie skraca czas inwestycji, dlatego warto bardziej zainteresować się tą opcją.
Koszt budowy domu 2022 - podsumowanie
Oczywiście ostateczny koszt budowy domu z elementów prefabrykowanych uzależniony jest od projektu, materiałów wybranych do budowy i wykończenia, ale z reguły jest znacząco niższy niż dom tradycyjny. Dom parterowy z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni użytkowej do 70 m2 może kosztować Cię nie więcej niż 200 tysięcy złotych i to w stanie deweloperskim. Ciężko w tej cenie jest wybudować dom w technologii tradycyjnej, dlatego, jeśli planowałeś budowę domu w 2022, nie rezygnuj z tych planów.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.