Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. To przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zbiór propozycji mających zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe.
Jednym z pomysłów projektodawców ustawy jest odblokowanie gruntów należących do spółek Skarbu Państwa i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. „Niedostateczna podaż gruntów inwestycyjnych, na których mogłyby powstawać nowe inwestycje mieszkaniowe, stanowić będzie barierę dla rozwoju rynku nieruchomości w najbliższych latach. Tymczasem wiele gruntów z potencjałem pod zabudowę mieszkaniową, położonych w atrakcyjnych lokalizacjach, pozostaje w zasobach spółek Skarbu Państwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które nie wykorzystują tego potencjału do realizacji inwestycji mieszkaniowych” – czytamy w uzasadnieniu.
Czy spółki Skarbu Państwa przekażą zbędne grunty?
Spółki Skarbu Państwa miałyby przekazać zbędne grunty pod budownictwo mieszkaniowe.
– Zgodnie z projektem ustawy, przed nieodpłatnym oddaniem gruntu każda spółka Skarbu Państwa musi najpierw wykazać, że dany grunt nie jest wykorzystywany do prowadzenia działalności przeważającej spółki. Następnie organ wykonujący prawo akcji w spółce (walne zgromadzenie, czyli de facto zazwyczaj odpowiedni minister sprawujący nadzór nad daną spółką) musi wskazać nieruchomość jako zbędną dla spółki – mówi mec. Wiktor Klimiuk z Russell Bedford Dmowski i Wspólnicy Kancelaria Adwokacka S.K.A. Zaznacza przy tym, że w obecnym stanie prawnym spółki Skarbu Państwa również mogą przekazywać grunty samorządom.
– Mogą to zrobić już w teraz, jednak zarządy spółek z reguły nie podejmują takich działań z obawy przed zarzutami o działanie na niekorzyść Skarbu Państwa poprzez nieodpłatne wyzbywanie się majątku spółki. W sytuacji, gdy spółka ma wierzycieli, pojawia się również ryzyko zarzutów o działanie na ich niekorzyść – zauważa ekspert.
Czytaj też:
Rekordowo niskie ceny mieszkań. Eksperci wskazują trzy miasta
Ekspert: Kluczowa będzie postawa władz spółek
Zdaniem mecenasa Klimiuka obowiązki nałożone na spółki w proponowanym rozwiązaniu pozostawiają im szeroki zakres interpretacji.
– Ustawodawca nie wskazał wyraźnych kryteriów powiązania gruntu z przeważającą działalnością gospodarczą ani jednoznacznej definicji „zbędności” gruntów. Jednocześnie od decyzji spółek nie przysługuje żaden środek odwoławczy ani kontrolny w trybie nowej ustawy – zauważa prawnik. Podkreśla, że kluczowa w tej sytuacji będzie postawa władz spółek Skarbu Państwa.
– Należy zatem ocenić, że proponowane rozwiązanie może nie wpłynąć na zmianę dotychczasowej postawy władz spółek w zakresie oddawania nieruchomości samorządom. W efekcie może nie spełnić oczekiwań ustawodawcy dotyczących pozyskiwania gruntów od spółek Skarbu Państwa – podsumowuje mec. Klimiuk.
Czytaj też:
Mieszkania tanieją. Eksperci prognozują dalsze spadkiCzytaj też:
Rewolucja w kredytach. TSUE podjął historyczną decyzję