„W marcu byłem w Polsce, gdzie znalazły się miliony uchodźców z Ukrainy. Populacja samej Warszawy wzrosła w ciągu miesiąca o 20 procent. Praktycznie wszyscy pracownicy Google Polska w Warszawie przyjęli uchodźców do swoich domów lub pomagali w inny sposób”.
Google wspiera Ukrainę
Podczas mowy wstępnej prezes Google wspomniał także o działaniach firmy na rzecz Ukrainy takich jak m.in. dodanie możliwości ostrzegania przed nalotem bombowym w smartfonach z Androidem. Sundar Pichai wspomniał także, jak istotna w tym czasie okazała się usługa tłumacza Google Translate. Przy tej okazji Pichai poinformował, że do translatora zostaną dodane 24 nowe języki.
Google I/O to konferencja, na której Google ogłasza swoje nowe produkty i usługi oraz obszary, nad którymi pracuje. Jednym z największych obszarów dla Google jest obecnie umiejętność rozpoznawania języka naturalnego. Stąd m.in. 24 nowe tłumacza Google.
Innym obszarem jest możliwość wyszukiwania, która według Google ma działać na zasadzie „szukania wszystkiego wszędzie”. Najpopularniejsza usługa Google zostanie w przyszłości wyposażona w możliwość wyszukiwania na podstawie wielu czynników. Firma nazywa tę technologię Multisearch. Będzie ona umożliwiała oznaczenia produktu na zdjęciu z internetu I zapytanie Google o to, gdzie w pobliżu można taki produkt kupić.
Nowością ma być także nowy filtr w Google Maps, który pozwoli „zwiedzić” wnętrza budynków, restauracji i sklepów, które zostaną wygenerowane przez sztuczną inteligencję na podstawie zdjęć. Mapy zostaną także wyposażone w nowy sposób wyznaczania trasy między dwoma punktami. Oprócz najszybszej Mapy Google pokażą także trasę, która w przypadku poruszania się samochodem, będzie wymagała najmniej paliwa. Podobne rozwiązanie ma pojawić się w usłudze wyszukiwania połączeń lotniczych.
Ciekawą nowością jest usługa, która pojawi się w Dokumentach Google i usługach Google Chat oraz Google Meet. Jest to automatycznie pisanie podsumowań (TL;DR – too long; didn’t read). Początkowo usługa będzie dostępna w języku angielskim. Po polsku w tym roku pojawi się usługa automatycznej transkrypcji, a w przyszłym podsumowania spotkań.
Czytaj też:
Google zapłaci europejskim portalom informacyjnym za pokazywanie ich wiadomości
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.