We wtorek 14 lutego, rząd przyjął projekt ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, przedłożony przez ministra cyfryzacji. Wprowadza on nowe obowiązki wobec firm telekomunikacyjnych. Zadaniem telekomów będzie zarówno blokowanie połączeń głosowych, jak i SMS-ów pochodzących od oszustów wyłudzającymi dane osobowe lub pieniądze.
Oszuści nie próżnowali. Podszywali się pod różne instytucje, by wyłudzić nasze dane
Eksperci od dłuższego czasu przekonywali o konieczności wprowadzenia tej ustawy. Przekonywali, że przestępcy czują się bezkarni, podszywają się pod różne instytucje finansowe, a wraz z rozwojem technologii unowocześniali swoje metody, podszywając się pod głos i wizerunek danej osoby.
W ten sposób nakłaniali swoje ofiary do niekorzystnego dla nich działania, czyli spoofingu. W mediach pojawiały się informacje od kolejnych poszkodowanych osób, które utraciły oszczędności swojego życia.
Fałszywe SMS-y. Oszuści chcieli wyłudzić loginy i hasła do kont bankowych
Kolejnym działaniem oszustów było wysyłanie fałszywych sms-ów, często z zainfekowanymi linkami. Podszywając się pod banki, placówki finansowe, czy firmy kurierskie próbowali wyłudzić nasze dane osobowe, numery karty kredytowej czy loginu i hasła do banku.
Najgłośniejszy był przypadek spoofingu telefonicznego wobec byłego szefa CBA Pawła Wojtunika.
O planowanym projekcie mówił w styczniu Janusz Cieszyński, wiceminister do spraw cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. — Pracujemy z rynkiem telekomunikacyjnym nad rozwiązaniami, które pozwolą walczyć z przestępcami wykorzystującymi spoofing i phishing. Chcemy pilnie wdrożyć te rozwiązania do polskiego porządku prawnego — zaznaczył wówczas.
Powstanie system teleinformatyczny. Będzie przekazywał wzorce wiadomości od oszustów
Teraz projekt trafi do Sejmu. Ma wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. „W ciągu trzech miesięcy od wejścia ustawy w życie powstanie system teleinformatyczny służący do przekazywania wzorców wiadomości o charakterze smishingu, czyli wyłudzania danych” – informuje „Rzeczpospolita”.
Do systemu umożliwiającego przetwarzanie informacji w formie elektronicznej podłączeni zostaną zarówno komendant główny policji, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jak i przedsiębiorcy telekomunikacyjni.
Czytaj też:
Janusz Cieszyński dla „Wprost”: Rząd rozwiązuje problemy, a opozycja to ruch ośmiu gwiazd. WygramyCzytaj też:
Koniec Eldorado w branży IT. Nadchodzi fala zwolnień