Ulga na internet to ulga podatkowa, która przysługuje podatnikom korzystającym z internetu. Można z niej skorzystać niezależnie od tego, czy mamy łącze bezprzewodowe czy stałe. Co konkretnie można odliczyć w zeznaniu podatkowym?
Co to jest ulga na internet?
Ulga na internet to ulga od podatku dla osób, które korzystają z łącza internetowego. Z ulgi może skorzystać każdy, kto w poprzednim roku podatkowym poniósł wydatki z tytułu użytkowania sieci internetowej i ma na to dowody w postaci rachunków czy faktur.
Kto może skorzystać z ulgi na internet?
Ulga na internet przysługuje wszystkim osobom korzystającym z sieci. Dostęp do internetu obejmuje zarówno łącze znajdujące się w domu (np. wifi), jak i połączenie internetowe w smartfonie czy modem w laptopie.
Jest jednak pewien warunek – w rozliczeniu podatkowym ulgę na internet mogą zawrzeć tylko osoby, które nie korzystały wcześniej z tego przywileju i rozliczają internet po raz pierwszy lub odliczają go w dwóch następujących po sobie latach podatkowych.
Jakie dokumenty trzeba posiadać?
Ulgę można odliczyć, jeśli posiadamy dokument, który potwierdza nasze korzystanie z usługi, np. fakturę, rachunek. Na dokumencie powinny znaleźć się następujące dane:
- dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi),
- dane identyfikujące sprzedającego usługę,
- rodzaj usługi oraz
- kwotę zapłaty
Co można odliczyć w ramach ulgi na internet?
W ramach ulgi można odliczyć wszystkie wydatki, które ponieśliśmy za używanie internetu, niezależnie od miejsca oraz formy. Musimy jedynie posiadać na to faktury lub rachunki.
W ramach ulgi podatkowej nie można odliczyć wydatków powiązanych z zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją, serwisem czy opłatą aktywacyjną.
Jak rozliczyć ulgę na internet?
Ulgę na internet odlicza się w rocznym zeznaniu podatkowym od:
- dochodu opodatkowanego według skali podatkowej
- przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
Ile wynosi ulga na internet?
Aby obliczyć ulgę na internet, należy odjąć wydatki poniesione z powodu użytkowania internetu, w kwocie nie wyższej niż 760 zł. Jest to maksymalna kwota, jaką możemy odliczyć.
Czytaj też:
Ulga na dziecko 2024. Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej?Czytaj też:
Chcesz zapłacić niższy podatek po odliczeniu PIT? Pamiętaj o tych rzeczach