Woda jest naszym najcenniejszym zasobem naturalnym. Bez niej nie można wyobrazić sobie codziennego życia. Starzejąca się infrastruktura wodociągowa stanowi jednak źródło jej zanieczyszczenia. Jednym ze sposobów zagwarantowania czystości wody są technologie bezwykopowej renowacji rur wodociągowych, prezentowane podczas konferencji INŻYNIERIA Bezwykopowa 2016 w Krakowie.
W dniach 14-16 czerwca w Zakładzie Uzdatniania Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie odbyła się XIV Międzynarodowa Konferencja Wystawa i Pokaz Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2016. Organizowane od 2003 roku wydarzenie stanowi doskonałą okazję do spotkań fachowców z branży bezwykopowej z Polski i zagranicy.
Głównym tematem omawianym na wydarzeniu były kwestie bezwykopowej odnowy uszczelniania, renowacji, czy rekonstrukcji sieci wodociągowej i perspektywy rozwoju w tym sektorze w latach 2014-2022. Wymiana przewodów wodociągowych na nowe jest bowiem niezwykle kosztowna, powoduje utrudnienia komunikacyjne i może pozbawić okolicznych mieszkańców dostępu do wody na długi czas.
Alternatywą dla całkowitej wymiany starej instalacji wodociągowej na nową jest poddanie jej gruntownej renowacji, przy użyciu wyspecjalizowanych metod. Jedną z nich jest technologia 3M™ Scotchkote™ Pipe Renewal Liner 2400. Rozwiązuje ona problem jakości wody i szczelności rurociągów, przy jednoczesnej oszczędności czasu, nakładów finansowych oraz zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko. Renowacja sieci wodociągowych z wykorzystaniem tej technologii pozwala aż do 90% zmniejszyć roboty drogowe, zredukować o 75 % emisję CO2, a co najważniejsze ograniczyć koszty naprawy rur wodociągowych prawie o 1/3.
- Metoda bezwykopowa cieszyła się do tej pory dużym powodzeniem – stosowano ją m.in. w Czechach, czy Wielkiej Brytanii. Teraz przyszedł czas na Polskę. Po raz pierwszy technologię bezwykopowej renowacji zastosowano z sukcesem w Wałbrzychu w lipcu 2015 roku. Do tej pory jej możliwości poznały także inne polskie miasta, takie jak Wrocław, Poznań, a teraz także Kraków i uczestnicy konferencji INŻYNIERIA Bezwykopowa. Cieszymy się, że coraz więcej miast w Polsce przy projektowaniu renowacji rur wodociągowych bierze pod uwagę technologie bezwykopowe takie jak nasza – powiedział Marcin Łukasik, Business Development Specialist z działu Energetyki i Elektroniki w 3M Poland.
Poza warsztatami i panelami dyskusyjnymi, integralną częścią konferencji INŻYNIERIA Bezwykopowa 2016 była także największa w Polsce, bezpłatna wystawa sprzętu i urządzeń stosowanych do bezwykopowej budowy i renowacji sieci oraz innych elementów z nimi związanych. Dodatkowo, uczestnicy konferencji mieli także możliwość zapoznania się z najnowszymi technologiami podczas pokazów na żywo. Drugiego dnia konferencji odbył się specjalny pokaz technologii 3M™ Scotchkote™ 2400 realizowany przez firmę Terlan Sp. z o.o na 5-metrowej transparentnej rurze o średnicy 250 mm.
- Zastosowanie metody 3M pozwala w krótkim czasie nie tylko usunąć korozję i osady, ale też wzmocnić ścianki i znacząco poprawić przepływ rury wodociągowej. Najważniejszy jest jednak fakt, że aplikowanie powłoki odbywa się bez zamykania przyłączy, co sprawia, że podczas remontów sieci wodociągowej mieszkańcy nie muszą być narażeni na znaczne przerwy w dostawie wody - powiedział Jakub Wiernicki, przedstawiciel firmy Terlan Sp. z o.o – aplikatora technologii 3M w Polsce.
XIV Międzynarodowa Konferencja Wystawa i Pokaz Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2016 obywała się w dniach 14-16 czerwca w Krakowie.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Krakowa, Marszałek Województwa Małopolskiego, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, Rektor Politechniki Krakowskiej, Polskie Stowarzyszenie Technologii Bezwykopowych oraz Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie. Firma 3M była jednym ze sponsorów wydarzenia.
O 3M Poland
3M Poland Sp. z o.o. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W 2011 roku firma obchodziła dwudziestolecie istnienia na polskim rynku oraz dziesięciolecie rozpoczęcia działalności produkcyjnej.
3M w Polsce posiada 4 ośrodki produkcyjne (największy mieści się we Wrocławiu) oraz zatrudnia ponad 1700 pracowników. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k/Warszawy. 3M Poland oferuje ponad 10 000 produktów w ramach 5 sektorów: Ochrona zdrowia, Produkty konsumenckie, Ochrona i reklama wizualna, Przemysł, Elektronika i Energetyka. Dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ponad 350 mln USD.
3M Poland od ponad 20 lat wnosi wkład w rozwój polskiego biznesu i gospodarki za co otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia m.in. „Firma XX-lecia 1990-2010” tytuł przyznany przez Polski Klub Biznesu, Business Superbrand 2012, Perła Polskiej Gospodarki 2012 oraz Solidny Pracodawca 2012.
Więcej informacji: www.3m.pl
O 3M
3M przekształca nowe idee w tysiące pomysłowych produktów. Nasza kultura twórczej współpracy nieustannie inspiruje powstawanie zaawansowanych technologii, których podstawowym celem jest poprawa jakości życia. 3M to innowacyjna firma, która od początku swojego istnienia nieprzerwanie tworzy i dostarcza nowe rozwiązania ułatwiające ludziom życie. 3M osiąga przychody w wysokości 30 mld USD, zatrudnia 84 000 osób na całym świecie i działa w ponad 65 krajach. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.3M.com albo w kanale @3MNews na Twitterze.