Jeśli czekasz na paczkę z Chin, chciałeś kupić samochód, sprzęt elektroniczny, czy zabawki dla swojego dziecka, to mamy złą wiadomość. Zamówiony sprzęt prawdopodobnie leży w przeładowni, w którymś z siedmiu chińskich portów, które wraz z centralami handlowymi w Singapurze i Korei Południowej, odpowiadają za transport 80 proc. światowych dóbr.
Wiele międzynarodowych firm poinformowało już kilka dni temu o zawieszeniu swojej działalności w Chinach, Hongkongu, Makao i państwach regionu. Dokładnie sprawę wyjaśnił południowokoreański Hyundai. Producent samochodów przyznał, że musi wstrzymać pracę w fabrykach ze względu na przerwany łańcuch dostaw. Duża część światowego handlu polega bowiem na produktach lub podzespołach, które produkowane są w Chinach. Najbardziej ucierpieli producenci samochodów oraz elektroniki.
Problem jest jednak dużo szerszy. Zablokowane są nie tylko chińskie porty, w których brakuje pracowników. Centra przeładunkowe w innych częściach świata ustanowiły specjalne, morskie strefy kwarantanny. Wszystkie statki przypływające z Chin muszą odbyć w takich miejscach obowiązkową, dwutygodniową kwarantannę. Nawet jeśli produkty zostały wysłane z Państwa Środka, opóźnienie i tak wyniesie co najmniej 14 dni. Inne kraje obawiają się bowiem rozprzestrzeniania epidemii koronawirusa.
Czym jest koronawirus?
Liczba zachorowań na koronawirus 2019-nCoV, który miał swój początek w chińskim mieście Wuhan, lawinowo rośnie. Choroba rozprzestrzeniła się do kilkunastu krajów. Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej, na Tajwanie, w Nepalu, Wietnamie, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Stanach Zjednoczonych i Australii, Francji i Niemiec. Według najnowszych informacji dotychczas z powodu nowego koronawirusa zmarło 565 osób, a liczba zdiagnozowanych przypadków koronawirusa 2019nCoV wynosiła ponad 28 tysięcy.
Czytaj też:
Czy koronawirus może przenosić się w paczkach z Chin? Jest komunikat amerykańskiej agencji