We wtorek 9 listopada, tuż przed Świętem Niepodległości do obiegu trafi wyemitowany przez Narodowy Bank Polski 20-złotowy kolekcjonerski banknot „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” o nominale 20 zł.
Banknot z Lechem Kaczyńskim już w przedsprzedaży
Banknoty kolekcjonerskie z wizerunkiem tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta Lechem Kaczyńskim można już zamawiać w przedsprzedaży w internetowych sklepach numizmatycznych i na aukcjach internetowych. Jego ceny wahają się od 180 do 250 złotych.
Do obiegu ma trafić 80 tysięcy sztuk kolekcjonerskich banknotów. Sklepy numizmatyczne sprzedające banknot w przedsprzedaży zapewniają, że mają podpisane umowy z NBP, które gwarantują, że każdy, kto zamówi banknot, otrzyma go po emisji, chociaż mogą wystąpić opóźnienia z wysyłką. Sprzedawcy sugerują, żeby nie zostawiać zakupu na ostatnią chwilę, bo liczba sztuk jest ograniczona.
Banknot z Lechem Kaczyńskim pełen symboli
Oprócz podobizny Lecha Kaczyńskiego, na banknocie zobaczymy m.in. bryłę Muzeum Powstania Warszawskiego, którego Lech Kaczyński był pomysłodawcą. Nie zabraknie również nawiązań do wydarzeń w Stoczni Gdańskiej. Na rewersie pojawi się m.in. znak victorii oraz dźwig.
Wszystkie te symbole nie są przypadkowe. Muzeum powstało za kadencji Lecha Kaczyńskiego w stołecznym ratuszu (zostało otwarte 31 lipca 2004 roku). Elementy związane z protestami w stoczni to nawiązanie do faktu, że Lech Kaczyński był doradcą gdańskiego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej oraz szefem Biura Interwencyjnego i kierownikiem Biura Analiz Bieżących Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.
Kogo do tej pory upamiętniały Banknoty Kolekcjonerskie NBP?
„Banknoty kolekcjonerskie to papierowe znaki pieniężne, które są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Są one emitowane z okazji ważnych wydarzeń lub też upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich rolę w historii Polski i Polaków” – czytamy na stronie NBP
Pierwszy polski banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski w 2006 r. Był to banknot „Jan Paweł II” o nominale 50 zł. W 2008 roku wydano banknot upamiętniający 90. rocznicę odzyskania niepodległości. Kolejne banknoty były wydawane co roku oprócz lat 2012 i 2013.
Do roku 2020 wydano 12 banknotów kolekcjonerskich. Tym samym Lech Kaczyński znajdzie się wśród takich postaci uhonorowanych banknotami jak Jan Paweł II, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie, czy Jan Długosz. Na banknotach kolekcjonerskich niedotyczących bezpośrednio rocznicy urodzin czy osiągnięć konkretnej osoby pojawili się także Mieszko I i Dobrawa (z okazji 1050. rocznica Chrztu Polski), Ignacy Paderewski (z okazji 100-lecia powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych) i aż czterokrotnie Józef Piłsudski (przy okazji 90. i 100. rocznicy odzyskania niepodległości, 100. Rocznicy utworzenia legionów i w tym roku z okazji 100. rocznicy bitwy warszawskiej). W 2017 roku banknot upamiętniał 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Czytaj też:
Czarnek zapowiedział nowy przedmiot. „To będzie HiT nie tylko z nazwy”