Jesienią zeszłego roku Netflix ogłosił, że wprowadzi ograniczenia we współdzieleniu kont innym użytkownikom. Zapowiedź platformy internetowej była spowodowana znacznym spadkiem liczby abonentów szczególnie na rynkach amerykańskim i kanadyjskim.
Zmiany spowodowane są spadkiem liczby abonentów
W 2022 roku serwis streamingowy po raz pierwszy od dekady stracił subskrybentów, co było sprzeczne z przewidywaniami analityków. Na amerykańskiej giełdzie nastąpiła wielka przecena akcji Netfliksa.
W środę 8 lutego Netflix przedstawił długo oczekiwane wytyczne. Wynika z nich, że zapowiadanej rewolucji nie będzie, wprowadzony zostanie program pilotażowy, na razie poza Stanami Zjednoczonymi.
Platforma internetowa rozpoczyna wprowadzanie zmian w udostępnianiu haseł użytkownikom w czterech wybranych krajach: Kanadzie, Nowej Zelandii, Portugalii i Hiszpanii.
Użytkownicy zostaną poproszeni o ustawienie tzw. głównej lokalizacji dla swoich kont. Każdy będzie miał też dwa „konta podrzędne”. Będzie można je udostępnić osobom, które nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym. Serwis będzie pobierał miesięczną opłatę za każdego dodatkowego użytkownika.
Ponad 100 milionów użytkowników udostępnia swoje hasła innym osobom
Firma przedstawiła cennik, jest on inny dla każdego kraju. W Portugalii opłata wyniesie 3,99 euro od osoby, w Hiszpanii zaś 5,99 euro. Z kolei w Nowej Zelandii i Kanadzie użytkownicy będą musieli zapłacić niecałe 8 dolarów – odpowiednio nowozelandzkich i kanadyjskich.
Zmiany zostaną wprowadzone wraz z nową stroną „Zarządzaj dostępem i urządzeniami”. Pozwoli ona użytkownikom wybierać, kto ma dostęp do ich kont. Jeżeli pomysł się sprawdzi, w marcu zostanie zrealizowany na amerykańskim rynku.
Jak wynika z danych serwisu, obecnie ponad 100 milionów gospodarstw domowych korzysta ze wspólnych kont. Wprowadzenie ograniczeń pozwoliłoby firmie zminimalizować ogromne straty finansowe.
Czytaj też:
Najlepsze reality show na Netflix. Co oglądać po „Love Never Lies”?Czytaj też:
Pierwszy taki polski serial dla Netfliksa. Jest zwiastun „Dziewczyny i kosmonauty”