Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne, które emeryci i renciści otrzymują raz w roku. Po raz pierwszy zostało wypłacone w 2021 roku i początkowo miało mieć charakter jednorazowy. Świadczenie trafiło do emerytów jednak również i rok później, a w 2023 roku zostało przyjęte na stałe.
Wiadomo już, że pieniądze trafią na konta seniorów po wakacjach, w trzecim kwartale 2024 roku. Kiedy dokładnie to się wydarzy i ile wyniesie czternasta emerytura?
Kiedy wypłaty czternastych emerytur?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Świadczeń Socjalnych zapowiedziało, że czternastą emeryturę seniorzy dostaną w 2024 r. we wrześniu. Nie wiadomo jednak, jaką kwotę otrzymają emeryci i renciści, bo rząd wciąż nie opublikował rozporządzenia w tej sprawie. Pewne jest natomiast, że czternaste emerytury nie trafią do wszystkich.
Ile wyniesie czternasta emerytura?
Wysokość czternastej ustawy określa ustawa o dodatkowym świadczeniu emerytalnym. Nie mówi jednak wprost, jaką kwotę mają dostać emeryci, bo emerytury co roku podlegają waloryzacji, ale zakłada, że emerytura nie może być niższa od minimalnego świadczenia emerytalnego, które obecnie wynosi 1780,96 zł. Nie oznacza to jednak, że emeryci i renciści muszą otrzymać taką kwotę. Ustawa zakłada możliwość podwyższenia czternastej emerytury. Nie wiadomo jednak czy się ku temu skłoni.
Kto nie dostanie czternastej emerytury?
Dodatkowe świadczenie pieniężne nie trafi do wszystkich seniorów. Czternastej emerytury nie dostaną ci emeryci i renciści, których emerytury są wyższe od 5,5 tys. zł. Z danych wynika, że może to być nawet 1,5 miliona emerytów.
Czytaj też:
ZUS podał wysokość najwyższej emerytury w Polsce. Senior zadbał o jedną rzeczCzytaj też:
Pracujący emeryci muszą uważać. Od czerwca ważne zmiana