Zwolnienie lekarskie to dokument, który wystawia lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz specjalista, gdy pacjent jest chory i niezdolny do pracy. Ze zwolnienia od wykonywania obowiązków służbowych mogą korzystać pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, ale również i ci, którzy pracują na umowie zlecenie i odprowadzają składki chorobowe.
Zasady wystawiania L4
Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Nabywa je jednak dopiero po 30 dniach zatrudnienia. Po tym czasie w razie choroby może skorzystać ze zwolnienia od pracy.
Aby otrzymać L4, pracownik musi udać się do lekarza pierwszego kontaktu w POZ lub specjalisty. Uwaga – L4 może wystawić również lekarz na wizycie prywatnej, jeśli placówka, w której przyjmuje pacjentów, ma podpisaną umowę z NFZ. Gdy lekarz stwierdzi, że dana osoba jest niezdolna do pracy, poprosi o nazwę i adres pracodawcy, a następnie wystawi zwolnienie lekarskie.
Informacja o niezdolności do pracy zostaje wysłana elektronicznie, a pracownik nie musi donosić do firmy żadnych dokumentów.
Co się zmieni od października?
Od 1 października w procedurze wystawiania zwolnień lekarskich zajdą pewne zmiany. Mają one ułatwić pracę lekarzom i zminimalizować ryzyko, że wystawione zwolnienie lekarskie nie dotrze do pracodawcy. Dla pracowników, czyli pacjentów, zmiany nie oznaczają nic dużego. Mają mieć charakter techniczny i uprościć proces wydawania zwolnień.
„Uprzejmie prosimy wytwórców aplikacji gabinetowych o pilne dokonanie koniecznych zmian i zapewnienie swoim klientom ciągłości przekazywania dokumentów e-ZLA do ZUS. 21 czerwca 2024 r. wprowadziliśmy zmiany w udostępnionej producentom Aplikacji Gabinetowych od 20 maja 2024 r, wersji Specyfikacji interfejsu udostępniającego funkcjonalność obsługi elektronicznych Zaświadczeń Lekarskich (eZLA) w wersji 1.17." – brzmi komunikat z ZUS.
Czytaj też:
Zwolnienie lekarskie na wizycie prywatnej. Czy lekarz może wystawić L4?Czytaj też:
ZUS na tropie „lewych" L4. Kary mogą być dotkliwe