Na początku tego roku weszły w życie przepisy dotyczące renty wdowiej. To połączenie renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą lub rentą z tytułu niezdolności do pracy.
Do tej pory owdowiała osoba musiała zdecydować czy pobiera swoją emeryturę, czy rentę rodzinną po zmarłym małżonku (wynosiła ona maksymalnie 85 proc. świadczenia zmarłego). Wskutek zmian można wybrać do wypłaty 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia, bądź 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.
Możliwa podwójna renta wdowia?
Pojawiają się pytania, czy osoby, które zostały wdowami/wdowcami po raz drugi, mogą ubiegać się o dwie renty wdowie? Przepisy są jasne. Można pobierać tylko jedną rentę wdowią – czyli zbieg swojej emerytury i renty rodzinnej po ostatnim małżonku. Nie ma możliwości, by doliczane były świadczenia po wcześniejszych małżonkach, którzy także zmarli.
Jak zauważa „Fakt", nie ma również możliwości wyboru, po którym zmarłym małżonku chce się pobierać rentę wdowią. Świadczenie można pobierać wyłącznie po ostatnim małżonku.
Jednym z kluczowych warunków uzyskania renty wdowiej jest niepozostawanie w związku małżeńskim. Inne warunki to:
- osiągnięcie wieku emerytalnego – co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
- pozostanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego,
- nabycie prawa do renty rodzinnej nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnieciem wieku emerytalnego – kobieta może starać się o rentę, jeśli została wdową nie wcześniej niż w wieku 55 lat, a mężczyzna, jeśli został wdowcem nie wcześniej niż w wieku 60 lat.
Nabór wniosków o rentę wdowią ruszył 1 stycznia br. Do tej pory wpłynęło ponad 300 tys. formularzy. Pierwsze wypłaty świadczenia spodziewane są w lipcu.
Czytaj też:
Nowe świadczenie dla seniorów. Sprawdź, jak uniknąć błędów we wnioskachCzytaj też:
Nowy okres świadczeniowy 800 plus. ZUS przekazał zaskakujące dane