Rok akademicki trwa. Tysiące młodych ludzi rozpoczęło naukę na wymarzonych kierunkach, by w przyszłości móc zdobyć wymarzoną pracę. Ale nie od dziś wiadomo, że nie samą nauką człowiek żyje. Niektórzy z żaków zaczynają na poważnie się zastanawiać, jak zdobyć środki na opłacenie nauki, czynszu i wyżywienia. Jedni poszukują pracy, drudzy sięgają po kredyt dla studentów.
Bez względu na to, czy tok studiów jest dzienny, wieczorowy czy zaoczny, a nauka pobierana jest na uczelni prywatnej czy państwowej każdy student, który rozpoczął edukację przed 25 rokiem życia, może starać się o kredyt.
W roku akademickim 2013/2014 pojawiło się kilka nowości dotyczących przyznawania kredytów studenckich. Wprowadzone zostały rozporządzeniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jedną z nich jest możliwość przedstawiania oświadczeń o dochodach członków rodziny studenta oraz uproszczenie wzorów zaświadczeń o odbywaniu studiów.
Warunkiem uzyskania kredytu przez żaka jest dochód na osobę w jego rodzinie. Nie może on przekroczyć 2500 złotych. Jak podkreśla Jakub Królikowski, ekspert z grupy BRE Bank, przyznanie kredytu studenckiego oznacza, że [] wypłata kredytu następuje w co miesięcznych ratach i może wynosić do 600 złotych. Wypłacane są przez dziesięć miesięcy roku akademickiego. Spłata kredytu wraz z odsetkami rozpoczyna się po upływie dwóch lat od ukończenia studiów. Warte podkreślenia jest to, że jego oprocentowanie jest najniższe na rynku i wynosi obecnie niecałe 2 procent.
Kredyt dla studenta - dla jednych będzie to jedyna deska ratunku i sposób na utrzymanie, dla drugich może być to możliwość rozpoczęcia nauki racjonalnego gospodarowania własnymi pieniędzmi. Ważne, że taki kredyt pozwala na realizację marzeń o lepszym wykształceniu i umożliwia dobry start po ukończeniu studiów.