Czas oczekiwania i witania nowego roku już za nami, a w związku z tym zbliża się najdłuższy okres domówek w tym roku, czyli karnawał. Przygotowania do przyjęcia, gdy zamierzamy zorganizować je we własnym domu mogą spędzić nam sen z powiek. Jak zatem zorganizować karnawałową imprezę, tak by nie tylko zachwycić gości pysznymi potrawami, ale dodatkowo nie zaserwować sobie wielu godzin w kuchni przed i w trakcie imprezy?
Idealne bo lekkie
W trakcie całonocnej imprezy najlepiej sprawdzą się dania, które można przygotować łatwoi w dużej ilości. Najlepiej, aby były lekkostrawne, a co ważniejsze łatwe w przygotowaniu. Dobrym wyjściem w tej sytuacji są dania typu fingerfood. Jednakże, jeśli nie możemy sobie pozwolić na usługi firmy cateringowej lub kilku kucharzy, świetnym rozwiązaniem będą dania, którymi goście będą mogli częstować się sami. W tym przypadku doskonałym wyborem będą dania makaronowe. Mnogość rodzajów makaronu zagwarantuje nam różnorodność dań, które w przygotowaniu są bardzo proste, a gwarantują wspaniałe efekty.
Wykwintna prostota
Makaron jest produktem lekkostrawnym, a dodatkowo smacznym, przyrządzając go z wyobraźnią możemy za każdym razem zachwycić naszych gości. Niepodważalną zaletą makaronu jest łatwość przygotowania, nawet tych dań, które wydają się bardzo skomplikowane. Wśród dań, które zachwycą nie tylko wyglądem, ale także smakiem świetnie sprawdza się: zapiekanka makaronowa. Podzielona po upieczeniu na porcje i ustawiona na bufecie będzie się pięknie prezentować, a goście sami będą mogli sobie ją nakładać. Równie dobry wybór to sałatki makaronowe - są one nie tylko zdrowe, ale i syte, dzięki temu będziemy mieli siłę by przetańczyć całą noc. Zupa grzybowa z dodatkiem suszonych owoców i makaronu krajanka zaskoczy podniebienia naszych gości i świetnie sprawdzi się w roli ciepłego posiłku o północy. Wazę z zupą wystarczy ustawić na stole wraz z kubeczkami lub miseczkami. Pamiętając o karnawałowych słodkościach, warto postawić na tarty - kruchy spód uzyskany z mąki Lubella Puszysta Krupczatka, z pewnością zaspokoi największych łakomczuchów.
Pamiętajmy, że zabawa karnawałowa jest nie tylko dla naszych gości, ale także dla nas. Dlatego warto przygotować coś prostego i pysznego, by resztę wieczoru spędzić na zabawie, a nie w kuchni. Życzymy zatem dobrej zabawy i smacznego!
Mini pizze
Składniki:
- Drożdże suszone (2 łyżeczki)
- Letnia woda (200 ml)
- Cukier (1 łyżeczka)
- Oliwa (2 łyżki)
- Mąka Lubella Puszysta Tortowa (400g)
- Sól (2 łyżeczki)
- Sos Boloński Lubella
Dodatki do pizzy: oliwki czarne i zielone, tarty ser, kukurydza konserwowa, salami, szynka, ananas, anchois, pieczarki itp., oregano
Przygotowanie:
Drożdże , wodę, cukier, oliwę oraz mąkę i sól mieszamy w misce, a następnie dobrze wyrabiamy, aby powstało gładkie ciasto. Ciasto powinno być elastyczne. Przekładamy do miski i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 1,5h w ciepłe miejsce.
Gdy wyrośnie krótko wyrabiamy i dzielimy na mniejsze porcje, tak aby z każdej porcji powstała pizza wielkości nakrętki od dużego słoika. Z każdej porcji formujemy małe pizze przy pomocy dłoni lub wałka.
Na każdą pizzę nakładamy sos boloński i dowolne dodatki. Posypujemy oregano i pieczemy w piecu nagrzanym do 200 stopni przez ok. 18-20 minut.
Gotowe pizze wykładamy na paterze lub dużym półmisku.
Sałatka makaronowa koktajl z krewetek
Składniki:
- Makaron Pióra Lubella (1 op.)
- Sałata lodowa (1 szt.)
- Krewetka koktajlowa (300g)
- Awokado (2 szt.)
- Pomidorki cherry (100g)
- Majonez (100 ml)
- Ketchup (4 łyżki)
- Sos Tabasco
- Sól, pieprz , sok z cytryny
Sałatka najlepiej będzie się prezentowała w kieliszkach do koktajli lub przezroczystych niedużych szklaneczkach.
Przygotowanie:
Makaron gotujemy wg zaleceń producenta na opakowaniu, pilnując by był al dente. Następnie odlewamy i hartujemy zimną wodą.
Sałatę lodową szatkujemy, tak by powstały długie niteczki. Z majonezu, ketchupu i kilku kropel tabasco przygotowujemy sos i doprawiamy do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny.
Awokado obieramy ze skórki, kroimy w kostkę i skrapiamy sokiem z cytryny by nie ściemniało.
Na dno kieliszka układamy warstwę siekanej sałaty, na to makaron. Następną warstwę stanowi awokado. Na awokado układamy wartę sosu oraz rozmrożone krewetki. Każdy kieliszek można udekorować naciętym pomidorkiem i założonym na rant kieliszka .
Jeśli posiadamy można dołożyć koktajlową parasolkę.
Zapiekanki makaronowe z serem pleśniowym i gruszką
Składniki:
- Makaron Świderki Lubella (1 op.)
- Ser pleśniowy z niebieską pleśnią (200g)
- Szpinak mrożony w liściach (500g)
- Orzechy włoskie (100g)
- Gruszka (3 szt.)
- Jajka (5 szt.)
- Śmietanka 30% (250 ml)
- Cukier (100g)
- Ocet winny biały (100 ml)
- Masło (50g)
- Bułka tarta
- Sól, pieprz , gałka muszkatołowa.
- Czosnek (2 ząbki)
Przygotowanie:
Makaron gotujemy wg zaleceń producenta na opakowaniu, pilnując by był al dente. Odcedzamy i lekko studzimy.
Ze śmietanki i jajek przygotowujemy masę do zalania zapiekanek. Doprawiamy ją solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
Szpinak dusimy na maśle z czosnkiem, aż duża część wody odparuje. Wykładamy go na sito i lekko przyciskamy by pozbyć się większości wody. Odciśnięty szpinak doprawiamy solą i pieprzem.
Z cukry, octu i 100 ml wody przygotowujemy syrop. Obieramy gruszki i kroimy je wzdłuż na 6 części. Usuwamy gniazda nasienne i wrzucamy do gotującego się syropu. Gotujemy około 3 minut i odstawiamy gruszki w syropie aż do wystygnięcia.
Foremki do babeczek smarujemy masłem i wysypujemy tartą bułką.
Siekamy orzechy zostawiając część do dekoracji.
Makaron mieszamy z szpinakiem, pokruszonym serem oraz posiekanymi orzechami. Wkładamy mieszaninę do foremek i delikatnie zalewamy masą jajeczną , na górze układamy kawałki sera pleśniowego. Pieczemy w piecu nagrzanym do 180 stopni przez 15 minut. Odstawiamy do przestygnięcia i delikatnie wyjmujemy z foremek. Każdą zapiekankę dekorujemy gruszką i orzechami włoskimi.
Tak przygotowane zapiekanki można wyłożyć na półmisek z rukolą i postawić na karnawałowym bufecie.
***
Piotr Ceranowicz ekspert kulinarny związany z marką Lubella.
Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na kierunku Medycyny Weterynaryjnej i Psychologii Klinicznej na Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie. Były główny szkoleniowiec i barista w ZEN City Lounge. W 2012 roku był finalistą ogólnopolskiego konkursu Kucharz odkrycie roku 2012.