Mimo, że za oknem króluje lato i większość z nas raczej zastanawia się nad kupnem klimatyzatora, który przyjemnie schłodzi mieszkanie, to czas najwyższy żeby przygotować się na zimowe dni i odnowić kaloryfery w naszych domach, zanim jeszcze ruszy sezon grzewczy.
Przy okazji nadamy im również nowy wygląd i nie będziemy już musieli ukrywać starych żeliwnych lub stalowych grzejników za ciężkimi zasłonami czy meblami. Co dodatkowo nie jest dobrym pomysłem, ponieważ ograniczamy w ten sposób ruch ciepłego powietrza w mieszkaniu.
Zanim ruszymy z pracami, pamiętajmy, że nie każda farba nadaje się do malowania grzejników. Przy wyborze farby zwróćmy uwagę czy ma podwyższoną odporność na wysoką temperaturę i nie żółknie pod wpływem ciepła oraz czy ma właściwości kryjące i doskonałą przyczepność do podłoży metalowych: miedzianych lub żeliwnych. Wszystkie te kryteria spełnia Emalia do kaloryferów marki Dekoral. Jest odporna na działanie temperatur do 100°C, zabezpiecza przed korozją, a dodatkowo nie żółknie, zachowując na długo śnieżnobiały kolor.
Zanim rozpoczniemy malowanie grzejników, należy odpowiednio przygotować powierzchnię, tak aby nowa powłoka była trwała i nie łuszczyła się już po jednym sezonie grzewczym. Na początku dokładnie myjemy kaloryfer wodą z płynem, usuwając kurz, brud i powstałe zacieki. Następnie suche i odtłuszczone żeberka czyścimy szczotką drucianą a łuszczące się powłoki starej farby usuwamy. Resztę starannie wygładzamy papierem ściernym. Tak przygotowana powierzchnia nadaje się do nakładania farby.
Pamiętajmy!!! Kaloryfery, które zamierzamy pomalować muszą być zimne!!!
Optymalna temperatura zapewniająca właściwe schnięcie farby wynosi między +10°C a +30°C. Jeżeli temperatura powierzchni jest wyższa, farba schnie zbyt szybko, pozostawiając nierówności a powłoka nie zdąży się utwardzić. Przed rozpoczęciem pracy dokładnie mieszamy emalie, a w razie potrzeby rozcieńczając ją wodą pitną (max. 2% objętości). Farbę nakładamy przy pomocy pędzla lub wałka typu Flock (dostępny np. w ofercie narzędzi marki Dekoral Gold). Dla uzyskania najlepszego efektu, kaloryfery pokrywamy 2 - 3 warstwami emalii, między jedną a drugą warstwą zostawiając ok. 4 godziny na wyschnięcie. Po zakończeniu malowania dokładnie myjemy narzędzia pod bieżącą wodą, dzięki czemu będą nam służyć przy kolejnych pracach.
dostarczył infoWire.pl