14 stycznia mija termin realizacji środków zaradczych w związku z planowanym przejęciem przez PKN Orlen kontroli nad Grupą Lotos. Gdy w listopadzie zeszłego roku Komisja Europejska wydłużyła termin na ich realizację, w Polsce przyjęto to ze zrozumieniem i zadowoleniem, gdyż dało to Orlenowi dodatkowy czas na przygotowanie struktury transakcji.
– Generalnie proces dobiega już końca, ale po drodze jeszcze wiele może się wydarzyć. Transakcja musi być przede wszystkim opłacalna i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski – mówił w listopadzie Daniel Obajtek, prezes Orlenu.
Co znajdzie się w komunikatach Orlenu?
Wszystko wskazuje na to, że kolejnego przesunięcia już nie będzie, więc Orlen przygotowuje na połowę przyszłego tygodnia anonse związane z przejęciem Lotosu – informuje „Puls Biznesu”.
Komisja Europejska zgodziła się na transakcję pod warunkiem sprzedaży 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu wraz z pakietem praw zarządczych. Nakazała ponadto sprzedaż m.in. dziewięciu składów paliw, budowę (na rzecz nabywcy) nowego terminalu importowego paliwa do silników odrzutowych, sprzedaż 389 stacji oraz 50 proc. udziałów Lotosu w joint venture z BP, przypomina dziennik. Można się więc spodziewać długiego i wielowątkowego komunikatu Orlenu.
Poza informacją o wycenie sprzedawanych aktywów istotną informacją będzie treść umowy wspólników gdańskiej rafinerii Lotosu regulująca kwestię marż.
Przejęcie Lotosu będzie kolejnym krokiem do przeistoczenia PKN Orlen w koncern multienergetyczny. Pierwszym było przejęcie energetycznej Energi, a równolegle do transakcji z Lotosem przygotowuje przejęcie gazowego PGNiG.
Czytaj też:
Co z fuzją Orlenu z Lotosem? Dwa dodatkowe miesiące, Obajtek zabiera głos