Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen ogłosiła długo zapowiadany szósty pakiet sankcji gospodarczych, którymi Unia Europejska objęła Rosję. Najważniejszym punktem, o który toczyły się ostre spory wewnątrz wspólnoty, jest całkowite embargo na rosyjską ropę naftową i produkty petrochemiczne. Szefowa KE zapowiedziała jednak jeszcze jedną ważną decyzję.
Sberbank odcięty od systemu SWIFT
Unia Europejska odcinając się od dostaw rosyjskich surowców energetycznych uniezależniła się także od potrzebny współpracy z rosyjskimi bankami. Do tej pory, w ramach wcześniejszych sankcji, od udziału w międzynarodowych systemie płatności SWIFT, odcięto wyłącznie część rosyjskich i białoruskich banków. Inne, w tym największy bank w Rosji, były Unii niezbędne do płacenia Kremlowi za węgiel, gaz i ropę naftową. Wraz z wejściem w życie embarga na ropę (a wcześniej podobnych na węgiel i gaz), taka sytuacja nie będzie już jednak miała miejsca. Stąd też Unia Europejska mogła sobie pozwolić na kolejny krok.
– W końcu wyłączamy z systemu SWIFT Sberbank. To największy rosyjski bank. Odpowiada za około 37 proc. rosyjskiego sektora bankowego. Dodatkowo, z międzynarodowego systemu transakcji bankowych zostaną wyłączone jeszcze dwa inne banki – powiedziała Ursula Von der Leyen. – To banki, które są krytycznie ważne dla stabilności rosyjskiego systemu finansowego i dalszej możliwości siania zniszczeń przez Putina – dodała i powiedziała, że pozwoli to wzmocnić izolację rosyjskiego sektora finansowego z globalnej gospodarki.
Raport Wojna na Ukrainie
Otwórz raport
Czytaj też:
Komisja Europejska ostrzega Węgry: działania mogą naruszyć sankcje