HB Reavis poinformowało o oficjalnym zakończeniu budowy wieżowca Varso Tower w ścisłym centrum Warszawy. U zbiegu ulicy Chmielnej i al. Jana Pawła II możemy więc obserwować już w pełni gotowy, najwyższy w Unii Europejskiej budynek. Jest to bezpośrednie sąsiedztwo Dworca Centralnego i centrum handlowego Złote Tarasy.
Wyższy od Pałacu Kultury i Nauki
Wieżowiec, który mierzy 310 metrów, przewyższył najwyższy dotychczas w Warszawie Pałac Kultury i Nauki. Na tarasie widokowym, który znajduje się na 206 metrach, zasadzono 16 drzew, co, jak zaznacza deweloper, stanowi najwyższy ogród w stolicy.
Budynek ma jeszcze jedną niecodzienną cechę, którą docenią głównie miłośnicy architektury. Został on bowiem zaprojektowany przez renomowaną pracownię Foster + Partners. „Ponadczasową, smukłą bryłę Varso Tower urozmaicają uskoki pionów w górnej części, a podział fasady nadaje jej lekkości i elegancji” – czytamy w komunikacie HB Reavis.
Pierwsze informacje ponad 10 lat temu
Pierwszy raz o Varso – wtedy jeszcze nie podawano nazwy – można było usłyszeć w 2011 roku. To wtedy deweloper kupił od PKP za 171 milionów złotych zapuszczoną działkę w centrum Warszawy. Pierwsze prace ziemne rozpoczęto na miejscu w 2016 roku, a w 2019 budynek zaczął piąć się nad ziemię.
Już po zakończeniu, wieżowiec oferuje 69 tys. m kw. powierzchni biurowej, które w dużej części zostały już wynajęte. Najemcami są m.in. renomowane, międzynarodowe kancelarie prawne, czy firmy zajmujące się tworzeniem rozwiązań chmurowych. Pierwsze biura zaczną działać jeszcze we wrześniu.
Czytaj też:
350 mln euro na budowę Varso. To najwyższy kredyt w historii polskiego rynku