Zgodnie z postanowieniami tzw. tarczy solidarnościowej, ceny energii elektrycznej dla określonych grup odbiorców nie mogą w przyszłym roku przekroczyć określonej kwoty. W przypadku gospodarstw domowych jest to 693 zł za MWh. Z kolei dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz wymienionych w ustawie podmiotów uprawnionych, kwota wynosi 785 zł za MWh.
Pierwsza grupa nie musi się niczym przejmować. Z kolei druga, żeby móc skorzystać z preferencyjnych warunków, musi złożyć u dostawcy energii odpowiednie oświadczenie. Termin mija z końcem listopada.
Niezłożenie oświadczenia do końca listopada spowoduje zastosowanie wobec podmiotu stawek rynkowych za prąd już w grudniu i każdym kolejnym miesiącu.
Kto skorzysta z tarczy
Poza małymi i średnimi przedsiębiorstwami, wnioski ws. skorzystania z maksymalnych cen prądu mogą składać jednostki samorządu terytorialnego, a także podmioty takie jak m.in. szpitale, szkoły, czy przedszkola.
Jak złożyć wniosek
Wzór oświadczenia znaleźć można na stronie ministerstwa klimatu. W formularz trzeba wpisać dane podmiotu kwalifikującego się do zastosowania maksymalnych stawek oraz dane osoby upoważnionej do jego reprezentowania. W tym także numer dowodu osobistego i PESEL.
Dodatkowo niezbędne będzie wypełnienie przygotowanej tabeli, która zawiera informacje dotyczące punktu poboru energii, daty zawarcia umowy z dostawcą energii, oraz szacunkowego zużycia energii objętej ceną maksymalną (w formie procentowej). W zestawieniu należy ująć wszystkie punkty poboru, z których korzysta podmiot.
Czytaj też:
Inflacja spada? „Pietruszkowa teoria” posła PiSCzytaj też:
Nikt nie chce dostarczać Bydgoszczy prądu. Prezydent miasta pisał do Sasina i premiera