Od dłuższego czasu trwają w Polsce dyskusje dotyczące skrócenia czasu pracy. Entuzjastą tego rozwiązania jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w niedawnym wywiadzie dla Onetu przekazała, że ministerstwo analizuje możliwość skrócenia tygodnia pracy. Pod uwagę brane są dwa scenariusze: 35 godzin pracy w tygodniu lub wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy z wolnymi piątkami.
Wiceminister pracy Sebastian Gajewski poinformował w rozmowie z radiem Tok FM, że resort zlecił Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy (CIOP) przygotowanie raportu na temat różnych wariantów skrócenia czasu pracy. Zapowiedział, że w perspektywie kilku tygodni lub miesięcy będą gotowe analizy badania CIOP. Staną się one punktem wyjścia do publicznej debaty na temat sposobu wprowadzenia skróconego tygodnia pracy. Wiceszef resortu pracy przekazał, że rozwiązania prawne oparte na wynikach raportu CIOP i dialogu społecznego, mogłyby wejść w życie pod koniec obecnej kadencji, czyli w 2027 roku.
Jaki wariant czasu pracy najlepszy?
Jaki wariant najbardziej odpowiada Polakom: 4-dniowy tydzień pracy po 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodni po 7 godzin dziennie, a może dotychczasowe zasady, czyli 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie? Zapytała o to agencja SW Research w sondażu na zlecenie „Wprost".
Wyniki badania pokazują, że jesteśmy w tej kwestii podzieleni. Na pytanie: „Jaki model pracy uważasz za optymalny dla pracy na pełen etat w systemie jednozmianowym?", respondenci – co może zaskakiwać – najczęściej wskazywali model dotychczasowy (34,5 proc.). Nieco mniej, bo 33,2 proc. badanych chce pracować cztery dni w tygodniu. Najrzadziej ankietowani wskazywali model 35-godzinnego tygodnia pracy (25,1 proc.). 5,6 proc. uczestników badania nie potrafiło wybrać najbardziej optymalnego modelu, a 1,6 proc. udzieliło odpowiedzi „inny".
Z badania wynika, że kobiety najczęściej wskazywały obecny model pracy (35 proc.), podczas gdy mężczyźni najchętniej wybierali opcję 4-dniowego tygodnia pracy (34,2 proc.).