Podsumowując wyniki swej środowej wizyty w Moskwie szefowa rządu podkreśliła także, że ustalenia w sprawie udziału Rosji w modernizacji ukraińskich gazociągów nie przeczą tzw. brukselskiej deklaracji, przyjętej w tej sprawie w marcu między Ukrainą a UE.
"Brukselska deklaracja i ustalenia zawarte z Rosją harmonicznie się uzupełniają" - powiedziała Tymoszenko.
Jak wyjaśniła, Moskwa może przyłączyć się do modernizacji ukraińskiego systemu przesyłania gazu, nie ma jednak szans, by przejąć nad nim kontrolę.
"Premier Rosji (Władimir Putin) podkreślił, że Rosjanie nie mają ambicji kontrolowania ukraińskich gazociągów" - zaznaczyła premier.
Ukraina i UE podpisały 23 marca w Brukseli deklarację, w której Kijów w zamian za unijne wsparcie dla modernizacji jego gazociągów zobowiązał się do zapewnienia większej przejrzystości w dostępie do nich, a także do równego traktowania wszystkich inwestorów. W odpowiedzi Rosja odwołała wówczas konsultacje międzyrządowe z Ukrainą i zagroziła rewizją stosunków z UE w sferze energetycznej.
Mówiąc o ustaleniach w sprawie braku kar za niedobór gazu, Tymoszenko powiedziała, że Moskwa ze zrozumieniem odnosi się do argumentacji Kijowa w tej sprawie.
"Ustaliliśmy, że będziemy pobierać tyle gazu, ile nam trzeba, a nie tyle, co przewidują umowy; jest to związane ze zjawiskami kryzysowymi w gospodarce" - oświadczyła.
Ukraina zakontraktowała na ten rok 40 mld metrów sześciennych gazu. Teraz chce zmniejszyć zamówienie o 17,5 proc. - do 33 mld metrów sześciennych, bez płacenia kar.
Zgodnie z umową z Gazpromem w I kwartale Naftohaz był zobowiązany kupić 5 mld metrów sześciennych surowca, a odebrał tylko 2,6 mld. Jeśli Gazprom nałożyłby karę, to złamanie kontraktu kosztowałoby Kijów 1080 USD za każde 1000 metrów sześciennych nieodebranego gazu, czyli 1,5 mld USD za cały I kwartał.
W II kwartale sytuacja będzie dla Ukrainy jeszcze trudniejsza, gdyż w kwietniu zaczyna się sezon napełniania podziemnych magazynów. Do końca września Naftohaz powinien dodatkowo, poza surowcem na bieżące potrzeby przemysłu, kupić i wtłoczyć do podziemnych zbiorników 21 mld metrów sześciennych gazu za ok. 4,8 mld dolarów.
ND, PAP