Projekt, który zostanie teraz przesłany do parlamentu, musi być poddany pod głosowanie do końca czerwca - wtedy bowiem upływa ostateczny termin podjęcia przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy decyzji w sprawie przekazania Grecji kolejnej raty ich pomocy finansowej.
Grecja czeka na 12 mld euro unijnej pomocy, którą Ateny muszą otrzymać do połowy lipca, by mieć środki na wykup swych obligacji. Tylko w ten sposób Grecja może uniknąć ogłoszenia niewypłacalności. Tymczasem Niemcy kontynuują presję na Grecję, uzależniając realizację zaproponowanego przez Komisję Europejską "nadzwyczajnego planu" pomocy dla Aten od wprowadzenia bardzo niepopularnych oszczędności - wynika z nieoficjalnych informacji. - Ważne jest, aby najpierw została zakończona procedura legislacyjna. To jest warunek każdego nowego kroku ze strony UE - twierdzi pragnąca zachować anonimowość osoba zbliżona do niemieckiego rządu.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zaproponował 21 czerwca "nadzwyczajny plan" pomocy dla pogrążonej w kryzysie Grecji, przez możliwe szybkie odblokowanie zamrożonego obecnie około jednego miliarda euro funduszy z budżetu UE. - Barroso omówi swą propozycję. Jesteśmy gotowi przyjrzeć się jej w sposób konstruktywny, ale to wcale nie oznacza, że podjęto już decyzję w sprawie nowego programu - podkreśla źródło w niemieckim rządzie.
PAP, arb