16 i 17 sierpnia Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie zaprasza do udziału w Biesiadzie Jurajskiej, podczas której nie zabraknie koncertów i prawdziwie polskiej zabawy. Przez cały rok w tym miejscu można odkrywać tajemnice nauki w sposób całkowicie inny niż na szkolnych lekcjach. I nikt nie będzie się nudził - bez względu na wiek...
Okazją do tego jest wizyta w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, gdzie niezależnie od pogody można poznawać niezwykłe losy człowieka. Całą podróż rozpoczynamy w specjalnej sali odlotów w oczekiwaniu na wyprawę promem kosmicznym, którym będziemy dosłownie i w przenośni cofać się w czasie. Jako temponauta, w specjalnym kinie z efektami 4D, można doświadczyć prawdziwej podróży statkiem kosmicznym, odczuwając m.in. trzęsienia wywołane przez przelatujące w pobliżu obiekty kosmiczne. A to dopiero początek wyprawy w interaktywnym muzeum. - Całość powstała zgodnie z hasłem łączenia nowych technologii i najnowszego stanu wiedzy z różnych dyscyplin nauki związanych z przeszłością człowieka - opowiada dr Andrzej Boczarowski, główny konsultant naukowy Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. - W tym futurystycznym, także z zewnątrz, obiekcie opowiadamy naszą historię w taki sposób, aby zafascynować i dziecko, i dorosłego. Dobieraliśmy nowoczesne technologie, aby pomagać w zrozumieniu często skomplikowanych okresów naszych dziejów w sposób przyjazny, a przede wszystkim angażujący i ciekawy. To jeden z powodów, dla którego zdecydowaliśmy się też na nieco fantastyczną konwencję podróży w czasie.
Goście wyjątkowego obiektu edukacyjnego w Krasiejowie doświadczają tego na każdym kroku. Po wystawie prowadzi ich wirtualny przewodnik, którego można słyszeć dzięki specjalnym kaskom i oglądać na ekranach transparentnych. Interaktywny oprowadzający kilka razy podczas głównej ekspozycji zaskoczy zwiedzających. Czym? Tego dowiesz się na miejscu. Z pewnością miłośników Harry'ego Pottera ucieszy znajomy głos, który będzie im towarzyszyć w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Animatorowi przestrzeni w interaktywnym obiekcie użyczył go odtwórca polskiej roli Rona w ekranizacji cyklu powieści J.K. Rowling.
Baw się i odkrywaj
Ale wizyta w nowej atrakcji turystycznej Opolszczyzny to też okazja do świetnej zabawy. Zapewniają to nowinki technologiczne, które wdrożono specjalnie dla tego projektu muzealnego. - Z całą pewnością wszystkim, niezależnie od wieku, spodoba się lustro ewolucji - mówi Anna Kokot z Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. - To aplikacja, która czeka na odlatujących promem kosmicznym we wspomnianej Sali odlotów. Pozwala na sprawdzenie, jak prawdopodobnie wyglądaliśmy w przyszłości. Na ogromnym ekranie na nasze wykonane chwilę wcześniej zdjęcie nanosimy różne futurystyczne elementy. Na koniec tej zabawy możemy się nie tylko przekonać na własne oczy o tym, jak będziemy wyglądać za kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset lat, ale też podzielić się efektem naszej pracy ze znajomymi na Facebooku.
Osoby, które chciałyby poszukać artystycznego ujścia swoich emocji z pewnością ucieszy aplikacja, która pozwala na tworzenie własnych malowideł naskalnych. Najpierw w poczekalni tworzymy własne malowidło, które po zatwierdzeniu przez administratora można zobaczyć już w głównej części ekspozycji, gdzie przyglądamy się życiu w jaskini. To tak na prawdę okazja do tego, aby pokazać wszystkim zwiedzającym, że pewne kody kulturowe, mimo upływu tysięcy lat, pozostały takie same. Podczas odkrywania wystawy głównej w specjalnych oknach można przyglądać się różnym wydarzeniom związanym z procesem rozwoju człowieka. - Ich układ, chociaż nie zawsze chronologiczny, został celowo zmodyfikowany - wyjaśnia dr Andrzej Boczarowski. - Oparliśmy go na drzewie filogenetycznym człowieka, które jest pełne ślepych odnóg. W związku z tym wymusza poruszanie się wzdłuż danej odnogi ewolucyjnej - aż do wyczerpania się informacji. Następnie widz wraca do głównego nurtu.
Czeka na nas także przyglądanie się trudnym momentom w dziejach naszych przodków. W ultranowoczesnym muzeum człowieka zobaczymy m.in. życie pierwszych rodzin, prehistoryczne polowanie, czy podglądanie tego, jak wyglądały początki miłości między naszymi protoplastami.
Biesiada Jurajska czeka!
Na bardziej tradycyjną formę rozrywki warto wybrać się do Krasiejowa 16 i 17 sierpnia. Wtedy odbędzie się tam Biesiada Jurajska współfinansowana ze środków województwa opolskiego. - Na dobrą zabawę patrzymy z różnych perspektyw, dlatego już dzisiaj zapraszamy mieszkańców Opolszczyzny i nie tylko na specjalny disco dancing - mówi Anna Kokot z JuraParku. - Poprowadzą go dla nas popularni wodzireje lubiani w naszym regionie: DJ Kris oraz DJ Buli.
Początek wspólnej zabawy w rytmie muzyki z całego świata od godz. 19.00 w sobotę. Dzień później, 17 sierpnia o godz. 16:00 wystąpi śląska gruba kabaretowa ,,Kafliki". Swój debiut sceniczny mają za sobą już ponad 10 lat temu. Zaprezentowali wtedy swoisty cover kabaretowej wersji skeczu ,,Czerwony kapturek". Od 2013 roku na scenie oprócz czterech kabareciarzy, Michała Marksa, Kamila Nierychło, Rafała Marksa i Mateusza Trolla występuje Angelika Oleś. To właśnie w takim składzie prezentują się m.in. na płycie ,,Kabaret Kafliki na Bis". Ich każdy występ to połączenie muzyki i żartu w najlepszym wydaniu. Czym zaskoczą uczestników Biesiady Jurajskiej? Przekonamy się już o godzinie 16:00. Z kolei na godzinę 19:00 zaplanowano występ gwiazdy wieczoru. Podczas tej edycji wspólnej zabawy w Krasiejowie będzie to Jacek Kierok. Wokalista, znany z Listy Śląskich Przebojów TV Silesia, gdzie można usłyszeć takie jego przebojów jak ,,W aksamitnych płatkach róż", ,,Rodzicielska miłość", czy ,,Tulipany z Amsterdamu", wystąpi na zakończenie wspólnego dwudniowego święta dla całej rodziny. Na uczestników zabawy będą czekały także specjały stołu wiejskiego oraz liczne, nie tylko związane z dinozaurami, atrakcje dla dzieci i dorosłych.
Więcej na www.juraparkkrasiejow.pl
Biesiada jest realizowana w ramach projektu ,,Opolskie kwitnące muzycznie" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego obraz budżetu województwa opolskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. Inwestujemy w Twoją Przyszłość.
dostarczył infoWire.pl