O tak korzystnych wynikach poinformowano w poniedziałkowym komunikacie po II Ogólnopolskim Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, które zakończyło się w niedzielę w Augustowie (Podlaskie).
Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) podkreślił, że rewelacyjne wyniki eksportowem były możliwe do osiągnięcia m.in. dzięki kontyngentom bezcłowym do Unii Europejskiej. Polskie produkty mleczarskie są tańsze od unijnych o 17-34 proc.. Wyniki eksportu i stale rosnący skup mleka oraz wysokie ceny za skupowany surowiec dobrze rokują dla polskiego mleczarstwa.
Uczestnicy forum ocenili, że w najbliższym czasie cena mleka powinna spadać. Pociągnie to za sobą spadek kosztów produkcji i cen artykułów mleczarskich, co zwiększy na nie popyt na rynku krajowym. W naszym kraju ostatnio spada spożycie mleka.
Przedstawiciele branży mleczarskiej zwrócili także uwagę na znaczenie rynku rosyjskiego, białoruskiego i ukraińskiego. "Eksport do Rosji stanowi obecnie 9 procent wartości ogólnego eksportu polskich produktów mleczarskich" - poinformowała Elżbieta Nitecka ze Związku Prywatnych Przetwórców Mleka. Jej zdaniem, polskie mleczarnie są przygotowane pod względem wymagań do odbioru kontroli rosyjskich inspektorów.
em, pap