Wzięcie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym nie jest żadnym wyrazem dobrej woli, ale obowiązkiem każdego obywatela. Kto nie dokona samospisu przez internet, powinien spodziewać się telefonu od rachmistrza. Gdy już zadzwoni, nie możemy wykręcać się od rozmowy przekonując, że spiszemy się samodzielnie: czas na samodzielne spisanie kończy się z chwilą, gdy rachmistrz nawiąże z nami kontakt.
Odmowa odpowiedzi na pytania może skutkować konsekwencjami prawnymi. Kto stanowczo oświadczy, że nie weźmie udziału w spisie, musi się liczyć z nałożeniem grzywny. GUS poinformował, że na policję trafiło już blisko 80 wniosków o popełnienie wykroczenia.
Sprawdź tożsamość osoby przedstawiającej się jako rachmistrz
Ostrożność jest jak najbardziej wskazana, tak by wykluczyć sytuacje, że ktoś podszywa się pod rachmistrza. Niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrz może również zapukać do drzwi naszego mieszkania w celu przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego. Jego tożsamość można zweryfikować na dwa sposoby:
- poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/,
- dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, (po uzyskaniu połączenia wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza).
Każdy rachmistrz posiada identyfikator, którym legitymuje się na prośbę respondenta.
Czytaj też:
Polacy nie ufają państwu i unikają spisu powszechnego. Są już pierwsze wnioski o ukaranie