We wtorek, w Hucie Stalowa Wola wicepremier, a zarazem minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę systemów wieżowych zintegrowanych z transporterami Rosomak.
Pierwsze egzemplarze w przyszłym roku?
– Bardzo często rozmawiam z żołnierzami, którzy mówią, że broń tu produkowana jest bronią o wysokiej jakości. To wieża, która została zaprojektowana i wykonana przez polski przemysł zbrojeniowy. Kontrakt opiewa na 1,7 mld zł. Przedmiotem umowy jest 70 wież, które zostaną zintegrowane z KTO Rosomak. Początkowo sądziliśmy, że pierwsze dostawy nastąpią za dwa lata, ale dziś po intensywnych konsultacjach okazało się, że Huta Stalowa Wola pierwsze egzemplarze jest w stanie dostarczyć już w przyszłym roku – powiedział podczas konferencji prasowej szef MON.
Błaszczak podkreślił, że modernizacja techniczna jest podstawą utrzymania przewagi Wojska Polskiego na współczesnym polu walki. – Oprócz tego, że wieża wyposażona jest w armatę i karabin maszynowy, jest również wyposażana w podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych. A więc jest to uzbrojenie naprawdę silne, które daje przewagę Wojsku Polskiemu na polu walki – powiedział wicepremier.
– Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt i w ten sposób odstraszało potencjalnego agresora. Jeżeli pamiętamy również o wyszkoleniu naszych żołnierzy i ich współpracy z siłami sojuszniczymi, to możemy powiedzieć, że Polska jest bezpieczna – dodał.
Nie tylko wieże
Poza dostawą 70 egzemplarzy zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30 zintegrowanych z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR na potrzeby integracji z kołowymi transporterami opancerzonymi (KTO) ROSOMAK, zatwierdzona dziś umowa obejmuje również pakiet logistyczny obejmujący części zamienne do każdej z zamówionych wież oraz pakiet szkoleniowy dla załóg.
Stronami umowy są Skarb Państwa reprezentowany przez Agencję Uzbrojenia oraz konsorcjum zakładów Huta Stalowa Wola S.A, WB Electronics S.A., Rosomak S.A. oraz PGZ S.A. Dostawy zaplanowane są do 2027 roku.
Czytaj też:
32 nowe śmigłowce dla polskiej armii prosto z doliny lotniczej. Kontrakt na ponad 8,2 mld zł