Wakacje kredytowe to część rządowego programu pomocy dla kredytobiorców. Możliwość skorzystania z nich mają mieć osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy w złotych. Będą one mogły wnioskować o cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kwartale) i po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku.
Senackie poprawki z akceptacją komisji
Na początku czerwca projekt ustawy o pomocy kredytobiorcom przyjął Sejm, a przed tygodniem regulację poparli senatorowie, wprowadzając kilkadziesiąt poprawek. Były one przedmiotem prac sejmowej komisji finansów publicznych podczas wczorajszych obrad. Członkowie komisji rekomendowali przyjęcie większości senackich poprawek.
Jedna z poprawek zakłada, że wakacje kredytowe mają być dostępne nie tylko dla kredytów hipotecznych zawartych w celu nabycia nieruchomości, ale również udzielonych na utrzymanie prawa związanego z nieruchomością mieszkalną, a także na budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Inna rekomendowana przez komisję finansów senacka poprawka wskazuje, że prawo do wakacji kredytowych dotyczy wszystkich umów o kredyt hipoteczny w PLN, także tych zawartych przed 2017 rokiem.
Większość pozostałych poprawek, które również zarekomendowano pozytywnie, miała charakter redakcyjno-legislacyjny.
Harmonogram obrad Sejmu wskazuje, że głosowanie nad ustawą o pomocy kredytobiorcom odbędzie się dziś wieczorem. Po prawdopodobnym przyjęciu ustawy przez izbę niższą parlamentu o jej dalszym losie zdecyduje prezydent.