Podczas konferencji prasowej na Stadionie Śląskim w Chorzowie Frans Timmermans, były pierwszy wiceszef Komisji Europejskiej, obecnie wiceprzewodniczący wykonawczy KE poinformował, że Komisja zatwierdziła dziś pięć planów sprawiedliwej transformacji dla Polski. Oznacza to – jak wyjaśniał Timmermans – że 3,85 mld euro jest już dostępne dla pięciu regionów na transformację w kierunku m.in. zaawansowanego wysokoefektywnego przemysłu.
Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji na szczeblu rządowym wraz z Terytorialnymi Planami Sprawiedliwej Transformacji w regionach mają być podstawami realizacji przedsięwzięć w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FRT). Fundusz ten ma niwelować społeczne i gospodarcze skutki transformacji energetyczno-klimatycznej.
– Wszystkie te plany leżą teraz w rękach lokalnych i regionalnych samorządów, będziemy pracować nad nimi razem. To nam pozwoli zadbać o bardzo konkretne potrzeby lokalnej społeczności, a także potrzeby przedsiębiorstw zarówno dużych, jak i małych i średnich – powiedział wiceprzewodniczący wykonawczy KE. – Musimy jasno udowodnić, że w tej transformacji z epoki węgla nikt nie pozostanie sam, każdy musi odnieść sukces. Oczekuję już na współpracę z marszałkami i prezydentami miast, aby te plany urzeczywistnić i aby stały się one sukcesami – dodał.
Timmermans podkreślił, że wspomniane fundusze będą zarządzane regionalnie i lokalnie, aby najlepiej odpowiadać lokalnym potrzebom.
Będzie kolejna transza?
– Po cichu mam nadzieję, że to nie pierwsze rozdanie, nie pierwsza transza tych środków, ale pokażemy na Śląsku, że potrafimy nimi dobrze zarządzać. Europa na to patrzy, Europa widzi Śląsk troszkę inaczej, bo jesteśmy największym regionem węglowym Europy, ale takich regionów o mniejszej skali jest paręnaście – powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Zgodnie z informacjami przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Timmermans odwiedza w poniedziałek woj. śląskie, aby omówić sprawiedliwą transformację i nowe możliwości gospodarcze z przedstawicielami lokalnych władz, społeczeństwem obywatelskim i obywatelami.
Czytaj też:
Komisja Europejska zatwierdziła węgierski KPO. Jest jednak „ale”Czytaj też:
Solidarna Polska chce stawiać negocjacje z Brukselą na ostrzu noża. „Polska zaufała UE. Jak to się skończyło?”