Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował listę krajów, które przyjęły strategię endgame, czyli całkowitej eliminacji tytoniu ze społeczeństwa:
-
Finlandia – do 2030 r.
-
Nowa Zelandia – do 2025 r.
-
Szkocja – do 2034 r.
-
Irlandia – do 2025 r.
-
Dania – do 2030 r.
-
Kanada – do 2035 r.
-
Szwecja – do 2025 r.
Kiedy papierosy znikną z Polski?
Jak podaje serwis dlahandlu.pl, w większości krajów celem jest redukcja tytoniu do maksymalnie 5 proc. Portal – powołując się na GIS – informuje, że Polska planuje być krajem wolnym od tytoniu już w roku 2030, czyli za niespełna siedem lat.
Za niecały rok (od 1 lipca 2024 roku) zakaz sprzedaży papierosów będzie obowiązywał w Holandii. Produktu nie będzie można kupić w tradycyjnych sklepach, automatach, pubach i innych publicznych miejscach.
Portal przytacza niedawną wypowiedź Jacka Olczaka, dyrektora generalnego Philip Morris International. Powiedział on, że miejsce papierosów jest w muzeum i wezwał rządy do przyspieszenia prac nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży papierosów. Olczak przywołał przykłady Szwecji, Japonii i Wielkiej Brytanii, gdzie "alternatywy bez dymu" pomogły szybciej zmniejszyć wskaźniki palenia.
Dyrektor generalny Philip Morris International ostrzegł, że obecna polityka mające na celu ograniczenie rozpowszechnienia palenia nie działa wystarczająco szybko i mogą przedłużyć problem.
Prawie 1/3 palaczy w Polsce
Jak wynika z danych Polskiej Akademii Nauk, papierosy pali prawie co trzeci dorosły Polak (28,8 proc.) – 30,8 proc. mężczyzn oraz 27,1 proc. kobiet. Średnia unijna wynosi 25 proc.
Czytaj też:
Największy w historii przemyt papierosów do Polski. Są zatrzymaniaCzytaj też:
Australia zmienia politykę. Nowe oznaczenia e-papierosów