Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało na początku września, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa.
– Wartość ubezpieczonych transakcji w kraju i w eksporcie wyniosła w 2022 r. ponad 145 mld zł. KUKE ubezpiecza obecnie transakcje sprzedaży w 120 krajach na całym świecie – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Nowe rozwiązania mają ułatwić większej liczbie podmiotów korzystanie z ubezpieczeń gwarantowanych i zabezpieczenie projektów proekologicznych związanych z transformacją energetyczną. Możliwość tworzenia elastycznych instrumentów finansowych dla polskich firm w zakresie ubezpieczeń eksportowych ma być impulsem do rozwoju polskich przedsiębiorstw za granicą.
Zmiany w ustawie o KUKE. Co nowego?
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych pełni rolę oficjalnej agencji ubezpieczeń kredytów eksportowych (Export Credit Agency – ECA). Organizacja ta, jako jedyna w Polsce oferująca ubezpieczenia gwarantowane przez Skarb Państwa, ubezpiecza obecnie transakcje sprzedaży w ponad 90 krajach na całym świecie. Co zmieni się w zasadach jej działania w związku z nowelizacją?
Najważniejszą zmianą jest możliwość reasekuracji przez KUKE komercyjnym zakładom ubezpieczeniowym części ryzyk polskich przedsiębiorców. Ryzyka te mają być w okresie reasekuracji objęte ochroną ubezpieczeniową. Nowe przepisy określają zakres ryzyk, które może reasekurować agencja.
W sytuacji, gdy rynek ubezpieczeniowy – z powodu wyjątkowego ryzyka czy braku możliwości uzyskania reasekuracji na rynku komercyjnym – nie będzie w stanie zapewnić podmiotom gospodarczym ochrony ubezpieczeniowej, będzie istniała możliwość reasekuracji innych ubezpieczycieli. W najbliższym czasie dotyczyć to może przede wszystkim reasekuracji ryzyk transportowych (w tym ubezpieczenia casco i OC oraz przedmiotów w transporcie) komercyjnym zakładom ubezpieczeń. Rozwiązanie skierowane jest do zakładów ubezpieczeń oferujących ubezpieczenia transportowe.
Zmiany w ustawie wprowadzają też możliwość oferowania ubezpieczenia zwrotu zaliczki, jaka zapłacona została przez polską firmę na poczet dostawy importowej z kraju o ryzyku nierynkowym (aktualnie jest to 160 państw, określanych jako emerging markets). Docelowo rozwiązanie to ma zapobiec zakłóceniom łańcucha dostaw, a także zwiększyć obroty handlowe polskich firm z zagranicą i rozszerzyć ich współpracę z firmami zagranicznymi. Instrument ten uzupełni ofertę ubezpieczycieli komercyjnych, obejmującą wyłącznie kraje o ryzyku rynkowym (wysoko rozwinięte).
Nowy przepis umożliwi też objęcie ubezpieczeniem polskich oddziałów przedsiębiorców zagranicznych – na takich samych zasadach, jak w przypadku przedsiębiorców polskich. To przyczynić się ma do zwiększenia bezpieczeństwa transakcji zagranicznych tych podmiotów i wpłynąć na ich rozwój. Finalnie zmiana ta ma nie tylko zwiększyć liczbę nowych miejsc pracy w Polsce, ale także przełożyć się na wzrost konkurencyjności gospodarki i zachęcić zagraniczne firmy do kooperacji z polskimi przedsiębiorstwami i inwestowania na polskim rynku na szerszą skalę.
Rozwiązania dla biznesu na terenie Ukrainy
Rozwiązania zawarte w ustawie umożliwiają szybką reakcję na ewentualne globalne wydarzenia i uelastyczniają działania KUKE w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak pandemia czy wojna w Ukrainie. Dzięki temu możliwe będzie zapewnienie jeszcze skuteczniejszej pomocy krajowym przedsiębiorcom, którzy zainteresowani są uczestniczeniem w procesie odbudowy Ukrainy. Dzięki możliwości reasekuracji komercyjnym zakładom ubezpieczeń polscy przedsiębiorcy będą w stanie realizować transporty na teren tego kraju.
Łatwiej i efektywniej. Zmiany według ministerstwa
Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii nowelizacja jest ważnym i perspektywicznym rozwiązaniem. Szef resortu Waldemar Buda podkreśla w oficjalnym komunikacie: „Nowe rozwiązania prawne ułatwią między innymi tworzenie elastycznych instrumentów finansowych dla polskich firm w zakresie ubezpieczeń eksportowych, a to ułatwi ekspansję eksporterów na świecie”.
Wtóruje mu wiceminister Grzegorz Piechowiak, który zapewnia: „Dzięki nowej ustawie rozszerzony zostanie katalog oferowanych przez KUKE ubezpieczeń, jak również katalog podmiotów uprawnionych do korzystania z tego rodzaju ubezpieczeń – o oddziały przedsiębiorców zagranicznych oraz podmioty dokonujące inwestycji w Polsce służące transformacji energetycznej kraju”.
Linia bezpośrednia dla firm – rozwiązanie z myślą o OZE
Nowelizacja ustawy o KUKE dotyczy również projektów pozaeksportowych, pozwalając temu organowi na oferowanie ochrony ubezpieczeniowej na przykład w ramach rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE). Pokrycie ryzyka podmiotom publicznym i prywatnym w rozwoju gospodarki niskoemisyjnej i transformacji energetycznej kraju pozwoli sprawniej realizować proekologiczną politykę rządu.
W tym kontekście ważnym rozwiązaniem będzie linia bezpośrednia, za pomocą której można połączyć się bezpośrednio z wytwórcą energii elektrycznej. Jak tłumaczy Waldemar Buda, dzięki niej dużo łatwiej i taniej będzie można korzystać z OZE, zaspokajając swoje energetyczne potrzeby. Linia pozwoli na bezpośrednie połączenie np. z farmą fotowoltaiczną i „konsumowanie” wyprodukowanego w niej prądu – w zdecydowanie prostszym, szybszym oraz proekologicznym procesie.
To nie tylko kwestia ochrony środowiska, ale też zapewnienia przedsiębiorcom alternatywnych źródeł dostaw i większej wygody. W przypadku instalacji do 2 MW zamiast, tak jak dotychczas, ubiegać się o zgodę na budowę linii w Urzędzie Regulacji Energetyki, właściciele firm będą zobowiązani jedynie do zgłoszenia wpisu w rejestrze prowadzonym przez ten organ. Do zgłoszenia trzeba będzie dodać informacje dotyczące parametrów linii. W przypadku instalacji o mocy powyżej 2 MW konieczne będzie dodatkowo przeprowadzenie analizy wpływu linii bezpośredniej na sieć. Zastosowanie linii bezpośredniej korzystnie wpłynie na obniżenie kosztów energii oraz zwiększy konkurencyjność krajowych przedsiębiorstw.