KPO coraz bliżej? Według agencji Bloomberg Komisja Europejska jest gotowa zatwierdzić udostępnienie Polsce 6,3 mld euro z Funduszu Odbudowy. Miałoby to nastąpić już w przyszłym tygodniu.
Decyzja ws. KPO jeszcze w lutym?
Agencja powołuje się na źródła w Komisji Europejskiej. Do podjęcia decyzji o odblokowaniu pieniędzy dla Warszawy, Brukseli ma wystarczyć pakiet niedawnych zobowiązań nowego polskiego rządu o charakterze politycznym. – Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej stanowiłaby pozytywny impuls dla premiera Donalda Tuska – stojącego na czele koalicji, która wygrała październikowe wybory obietnicą poprawy stosunków z sojusznikami z Unii Europejskiej i zatrzymania regresu demokracji po 8 latach populistycznych rządów – pisze Bloomberg.
Agencja zwraca uwagę, że sama decyzja Komisji Europejskiej nie wystarczy, a do odblokowania pieniędzy potrzeba będzie zgody państw członkowskich. Wypłata środków i przekazanie ich w polskie ręce może więc nastąpić w późniejszym terminie. Kiedy? Z wypowiedzi przedstawicieli polskiego rządu wynika, że realnym terminem jest kwiecień. — Pod koniec marca, najpóźniej w kwietniu, pieniądze z KPO powinny wpłynąć do Polski — mówiła w rozmowie z Polsat News Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.
O tym, że w przyszłym tygodniu Komisja Europejska może podjąć decyzję o przekazaniu Polsce środków w ramach KPO informowało w ostatnich dniach również radio RMF FM. Miałoby to nastąpić 29 lutego, czyli w przyszły czwartek.
Jutro Polskę odwiedzi przewodnicząca Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen spotka się z premierem Donaldem Tuskiem. Nie można wykluczyć, że szefowa KE wraz z szefem polskiego rządu ogłoszą odblokowanie środków z KPO.
KPO to program, który ma za zadanie wspierać odbudowę potencjału rozwojowego gospodarki danego kraju, utraconego w wyniku pandemii COVID-19, wzmocnić konkurencyjność i podnieść poziom życia społeczeństwa. W ramach KPO otrzymamy 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczną część budżetu przeznaczymy na cele klimatyczne (46,60 proc.) oraz na transformację cyfrową (21,36 proc.).
Czytaj też:
Na co pójdą pieniądze z KPO? Są konkretne kierunkiCzytaj też:
Szefowa KE o 13. pakiecie sankcji na Rosję. „Musimy nadal osłabiać machinę wojenną Putina”