Po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych wróciła dyskusja wokół zakazu handlu w niedzielę. Miało to związek z faktem, że ugrupowania, które utworzyły nowy rząd zapowiadały w kampanii liberalizację funkcjonującej od 2018 roku ustawy.
Z przeprowadzonego kilka tygodni temu sondażu agencji SW Research dla „Wprost" wynika, że zniesienia zakazu handlu w niedzielę chce 46 proc. ankietowanych, podczas gdy 36 proc. jest przeciwnego zdania, a blisko 18 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
Pracownicy handlu o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę
Jak do kwestii tej podchodzą sami pracownicy handlu? Sprawdziła to pracownia UCE Research. Okazuje się, że są oni w tej sprawie podzieleni. Całkowitego zniesienia zakazu handlu w ostatnim dniu tygodnia chce 45 proc. kasjerów i kasjerek, podczas gdy 50 proc. się temu sprzeciwia. Jedynie 5 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć".
– Fakt, że połowa badanych sprzeciwia się zniesieniu ograniczenia, odzwierciedla zróżnicowane potrzeby i priorytety wśród pracowników retail. Niewielki odsetek niezdecydowanych sugeruje, że większość kasjerów ma mocno wyrobione zdanie na ten temat, co dodatkowo podkreśla wagę i emocjonalne zaangażowanie w tę kwestię — komentuje Marcin Lenkiewicz, ekspert rynku retailowego z Grupy BLIX, cytowany przez Onet.pl.
Niewielka przewaga negatywnych odpowiedzi – zdaniem Lenkiewicza – świadczy o tym, że „dla wielu kasjerów priorytetem jest zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, co wskazuje na znaczenie dni wolnych w poprawie jakości życia". – Cześć z kasjerów może w ogólnie nie pamiętać czasów, kiedy te dni były pracujące i byłaby to dla nich duża nowość — mówi Lenkiewicz.
Kasjerzy o pracy za podwójną stawkę
Uczestników badania zapytano również, czy byliby w stanie pracować w każdą niedzielę za podwójne wynagrodzenie. W tym przypadku wyniki wyglądają już inaczej. Na „tak" było prawie 70 proc. ankietowanych, a jedynie 26 proc. odpowiedziało „nie". 5 proc. odpowiedziało „nie wiem/trudno powiedzieć". — Odpowiedzi te podkreślają, że wielu kasjerów jest skłonnych poświęcić swoje niedziele, jeśli wynagrodzenie będzie odpowiednio wysokie, co oznacza, że ekonomiczne korzyści mogą przeważać nad potrzebą wolnego czasu — komentuje Lenkiewicz.
Badanie przeprowadzono w dniach 10-13.05.2024 roku metodą CAPI (ang. Computer Assisted Personal Interview) przez UCE RESEARCH dla portalu Onet na próbie 100 kasjerów i kasjerek sklepów wielkopowierzchniowych w całym kraju.
Czytaj też:
Ile tracimy z powodu zakazu handlu w niedzielę? „Nie tylko branża spożywcza"Czytaj też:
Minął miesiąc od złożenia przez Petru wniosku o luzowanie handlu w niedziele. Co w temacie?