Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (planowany termin to 12-14 czerwca) ma się odbyć pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy zakładającego liberalizację ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Przewiduje on wprowadzenie dwóch niedziel handlowych – sklepy byłyby otwarte w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. Pracownikom przysługiwałoby natomiast podwójne wynagrodzenie, a pracodawca miałby obowiązek wyznaczyć pracownikowi dzień wolny 6 dni przed albo 6 dni po dniu pracy w niedzielę.
Zakaz handlu w niedzielę. Polacy niechętnie zmianom
Tymczasem Polacy bez entuzjazmu podchodzą do kwestii liberalizacji ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Dowodzi tego sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski. Na pytanie: „Czy Pani/Pana zdaniem należy w Polsce przywrócić handel w niedziele?", jedynie 27 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco, z czego tylko co dziesiąty udzielił odpowiedzi „zdecydowanie tak". Prawie 65 proc. jest przeciw przywróceniu niedziel handlowych, z czego 35 proc. „zdecydowanie". 8,1 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
Twórcy badania zwracają uwagę, że najwięcej zwolenników zakazu handlu w niedzielę jest wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości (77 proc.). Co ciekawe, niewiele mniejszą grupę (68 proc.) stanowią wyborcy koalicyjnej Trzeciej Drogi. Przywrócenia niedziel handlowych najczęściej chcą sympatycy Koalicji Obywatelskiej (51 proc.).
Nieco inaczej wyglądają wyniki niedawnego sondażu SW Research dla „Wprost". Wskazują one, że zniesienia zakazu handlu w niedzielę chce 46 proc. Polaków, podczas gdy 36 proc. jest przeciwnego zdania. Blisko 18 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.
Sondaż przeprowadzony na zlecenie Wirtualnej Polski przez United Surveys w dniach 24-26 maja. Badanie zrealizowane metodą CAWI/CATI na grupie 1000 osób.
Czytaj też:
Kasjerzy o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę. Zaskakujący sondażCzytaj też:
Ile tracimy z powodu zakazu handlu w niedzielę? „Nie tylko branża spożywcza"