Mapa milionerów
Najbogatszym województwem pozostaje oczywiście Mazowieckie, gdzie mieszka w sumie 9583 milionerów. To o 5 proc. więcej niż jeszcze rok temu. Prym wiedzie tutaj oczywiście Warszawa.
W samej stolicy żyje ponad 5,2 tys. osób z dochodem na poziomie przynajmniej miliona złotych rocznie. To więcej niż w niektórych całych województwach.
Dobrze wypadają również mniejsze miejscowości otaczające Warszawę. Ponad pół tysiąca milionerów mieszka w samym Piasecznie. 392 w Wołominie. A 373 w Pruszkowie. Poznajcie mapę polskiego bogactwa, z której dowiecie się, w jakich miastach i województwach żyje najwięcej najbogatszych Polaków.
Fenomen Nowego Sącza
Drugim województwem z największą liczbą najbogatszych Polaków jest Małopolska. To w tym regionie Polski przybyło najwięcej mieszkańców z dochodem w wysokości co najmniej miliona złotych. Rok temu były to 6794 osoby. W tym roku już 7860, co oznacza wzrost o ponad 15 proc. Najwięcej z nich mieszka w Krakowie.
Drugim najbogatszym regionem Małopolski jest Nowosądecczyzna. Stamtąd zresztą pochodzi wielu bohaterów Listy 100 najbogatszych Polaków „Wprost”. To między innymi bracia Koral od lodów, Andrzej Wiśniowski od bram garażowych czy Ryszard Florek od okien dachowych. Dlaczego akurat Nowy Sącz i okolice stały się taką oazą bogactwa? Fenomen tego regionu tłumaczy dla „Wprost” Roman Kluska, który właśnie tam budował swojego Optimusa:
„To jest ta część Polski, która była Galicją w czasie zaborów. 20 lat temu ludzie pamiętali tutaj jeszcze czasy Franciszka Józefa. Dał nam autonomię i ta wykształtowana przez ponad 100 lat swoboda spowodowała, że komuniści w PRL nie dali sobie rady z góralami. Przecież we wsi, w której się wychowałem, połowa domów jest postawiona bez zezwolenia. Jak ja budowałem dom, to pracownicy zostawiali narzędzia na podwórku. Nikt nigdy niczego nie ukradł”.
Od Katowic do Szczecina
Kolejne województwa, w których milionerów mamy najwięcej to Śląskie, Wielkopolskie i Zachodniopomorskie. W każdym z nich mieszka grubo ponad 3 tys. osób z dochodem co najmniej miliona złotych rocznie. Najbogatszym Ślązakiem pozostaje Tomasz Domogała, który z ponad 2,1 mld zł majątku zajął 37. miejsce na tegorocznej Liście 100 najbogatszych. Oprócz tego, że jest gigantycznym posiadaczem ziemskim, właścicielem prestiżowych biurowców w centrum Katowic, to trzyma również udziały w kilku spółkach przemysłowych. Dwie najważniejsze z nich to Grenevia i Zamet.
Z kolei najbogatszy Wielkopolanin to w ogóle najbogatszy Polak, bo Tomasz Biernacki od sieci marketów Dino swój biznes prowadzi z Krotoszyna, gdzie również mieszka. Z kolei najbogatszym mieszkańcem województwa zachodniopomorskiego jest Jan Bobrek, 33-latek, który w tym roku po raz pierwszy pojawił się na Liście 100 najbogatszych Polaków. Należy do niego Arcturus Bunker i Oktan Energy & V/L Service. Obie szczecińskie firmy działają w branży paliwowej i przynoszą miliardy złotych przychodów rocznie.
Czytaj też:
W tych sklepach Polacy wydają najwięcej pieniędzy. 20 gigantów
Gdzie milionerów ubywa
Patrząc na wszystkie 16 województw, to w większości milionerów z roku na rok przybyło. W Łódzkiem bez zmian, bo i w 2022, i w 2023 r. mieszkało tam równo po 2225 osób z dochodem na poziomie co najmniej miliona złotych. Spadki zaliczyło pozostałe 7 województw. Najwięcej milionerów ubyło na Pomorzu oraz Lubelszczyźnie.
W sumie w całym kraju mamy dokładnie 44316 Polaków z przynajmniej milionem złotych dochodu. To wzrost o nieco ponad 3,6 proc. w porównaniu z poprzednim zestawieniem. Czy to dużo, czy mało?
Polska na mapie światowego bogactwa
Badanie globalnego bogactwa rok w rok przeprowadzają Szwajcarzy z Credit Suisse (dzisiaj już pod nazwą UBS – red.).
W raporcie za 2023 r. wyszło im, że najwięcej milionerów mieszka w Stanach, bo prawie 22 mln osób. Drugim państwem z największym natężeniem najbogatszych są Chiny z ponad 6 mln milionerów. Dwa razy mniej ma ich Wielka Brytania, która zajmuje trzecie miejsce.
Potem jest Japonia, Francja i Niemcy, gdzie mieszka mniej niż 3 mln najbogatszych. Po około 2 miliony ma Kanada czy Australia. Nieco ponad milion mieszka z kolei w Hiszpanii, Włoszech czy Holandii. Zestawiając te miliony milionerów, którzy mieszkają w zachodnich krajach Unii, Polska ze swoimi 44 tys. najbogatszych wypada dość słabo. A trzeba wziąć jeszcze pod uwagę, że w przypadku wyliczeń UBS mówimy o dolarowych milionerach, a nie tych, które nasze izby skarbowe liczą w złotych.
Z drugiej strony, Szwajcarzy w swoich kalkulacjach biorą pod uwagę wartość majątku mieszkańca danego kraju, czyli oprócz samych zarobków również wartość nieruchomości, samochodów i innych składników stanu posiadania. I tak w 2022 roku wyszło im, że w Polsce mieszka 100 tys. dolarowych milionerów, czyli Polaków z majątkiem na poziomie co najmniej miliona dolarów. Biorąc pod uwagę wzrost cen mieszkań w Polsce, to i pewnie każdy właściciel większego mieszkania w Warszawie ma już status milionera. Na razie tylko tego złotowego.
Mapę milionerów umieściliśmy na mapach Google. Dzięki temu każdy może sprawdzić, w którym mieście w danym województwie milionerów jest najwięcej. Bazowaliśmy na danych przekazanych nam przez 16 izb skarbowych. Wymieniliśmy tylko te dane dostarczone nam przez fiskusa. Niektóre izby pokazały więcej miast w swojej odpowiedzi, niektóre ograniczyły się tylko do tych największych. Projekty graficzne autorstwa Karola Kinala, szefa naszego studia, które jeszcze lepiej obrazują stan polskiego bogactwa będą dostępne w najnowszym wydaniu „Wprost”. Poniżej tylko próbka.
Gdzie mieszkają polscy milionerzy?
Czytaj też:
Tak polska rewolucja przemysłowa zdobywała świat. „Od łódzkich włókniarek do gigantów od kauczuku”Czytaj też:
Polska firma walczy o dominację z Włochami i Finami. Kosiniak-Kamysz wskazał jej atut
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.