W nocy z 18 na 19 września 2024 r. wartość złota po raz pierwszy w historii przekroczyła 2600 dolarów za uncję, osiągając najwyższy poziom notowań tego kruszcu. Po ustanowieniu tego historycznego rekordu cena ustabilizowała się w przedziale 2570–2580 dolarów. W ciągu tego roku cena wyrażona w dolarach wzrosła o niemal 25 procent, natomiast w przeliczeniu na polskie złote zwiększyła się o 22 procent.
Eksperci zauważają, że głównym czynnikiem wpływającym na wzrost ceny złota była decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) o obniżeniu stóp procentowych.
Globalne cięcia stóp procentowych
Nowy rekord cen złota przypadł na dzień, w którym odbywało się wrześniowe posiedzenie Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku w Stanach Zjednoczonych. Na tym spotkaniu podjęto decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Tomasz Gessner, główny analityk w firmie Tavex, potwierdza, że to właśnie ta decyzja znacząco wpłynęła na sytuację na rynku złota.
Po ogłoszeniu obniżki stóp procentowych przez Fed, główna stopa procentowa w USA spadła z poziomu 5,25–5,5 procent do 4,75–5,25 procent. To nie jedyna tego typu zmiana na świecie.
W ostatnich tygodniach Europejski Bank Centralny również podjął decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego. Był to już drugi krok w tym kierunku, zapoczątkowany w czerwcu. W Polsce ostatnie obniżki stóp miały miejsce rok temu, kiedy Narodowy Bank Polski (NBP) zdecydował się na cięcie stóp o 1 punkt procentowy do poziomu 5,75 procent. Obecnie utrzymuje się pauza w obniżkach, jednak prognozy sugerują, że NBP może wrócić do redukcji stóp procentowych w połowie 2025 roku.
Będzie rządowa pomoc w spłacie kredytów
Rząd pracuje nad wprowadzeniem specustawy, w ramach której możliwe będzie zaciągnięcie dużych pożyczek na walkę ze skutkami powodzi, poinformował szef resortu finansów w programie „Graffiti” na antenie Polsatu Info. Państwo dopłaci też do kredytów dla indywidualnych odbiorców oraz przekaże bezzwrotną pomoc finansową.
Czytaj też:
Fala powodziowa we Wrocławiu. Ratusz: Mogą pojawić się przesiąkiCzytaj też:
Prof. Maciej Banach: Na choroby sercowo-naczyniowe umiera w Polsce więcej osób niż na nowotwory