Do końca czerwca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma przedstawić szczegóły pilotażu skróconego czasu pracy w Polsce. Jak już pisaliśmy, wielu pracowników nie może się doczekać tego rozwiązania. Z niedawnego badania przeprowadzonego przez No Fluff Jobs wynika, że 37 proc. aktywnych zawodowo Polaków zgodziłoby się na zmniejszenie wymiaru urlopu wypoczynkowego w zamian za wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy. Wśród pracowników z tzw. pokolenia Z (urodzeni po 1995 roku) odsetek wyniósł aż 50 proc.
Specjaliści i menedżerowie za 4-dniowym tygodniem pracy. Jeden warunek
Z entuzjazmem do skrócenia czasu pracy w Polsce podchodzą również specjaliści i menedżerowie. Dowodzi tego badanie przeprowadzone na potrzeby raportu "Czterodniowy tydzień pracy 2025" przygotowanego przez agencję doradztwa personalnego Hays Poland. Z danych przytoczonych przez RMF FM wynika, że przez cztery dni w tygodniu chce pracować aż 90 proc. osób z tej grupy, pod warunkiem jednak, że ich wynagrodzenie pozostanie na dotychczasowym poziomie.
Z raportu wynika, że większość specjalistów i menedżerów uważa, że Polska jest gotowa na zainicjowanie zmian prowadzących do skrócenia wymiaru czasu pracy. Jako największe korzyści respondenci uznali zwiększenie puli czasu wolnego, a także poprawę ogólnej satysfakcji z życia (odpowiednio 83 i 79 proc.). Mówiąc o zagrożeniach, najczęściej wskazywano właśnie możliwość obniżenie wynagrodzenia (51 proc.), oraz ryzyko nadgodzin (41 proc.).
Z przeprowadzonego pod koniec kwietnia sondażu SW Research dla „Wprost" wynika, że za 4-dniowym tygodniem pracy opowiada się 47,1 proc. Polaków. 38,5 proc. ankietowanych, to przeciwnicy tej opcji, a 14,4 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Czytaj też:
Są gotowi poświęcić urlop w zamian za 4-dniowy tydzień pracy. Zaskakujące badanieCzytaj też:
To już pewne, 5000 zł nie będzie. Nowa propozycja ws. płacy minimalnej