Prawo do ulgi termomodernizacyjnej mają właściciele lub współwłaściciele domu jednorodzinnego, także w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Kwota odliczenia nadal nie może przekroczyć 53 tys. zł, ale w przypadku małżeństwa kwota ta przypada na każdą osobę oddzielnie, więc łącznie można odliczyć 106 tys. zł. Limit niewykorzystany przez jednego z małżonków nie powiększa jednak limitu drugiego małżonka.
Kluczem do zrozumienia niektórych zmian jest informacja, że wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, które nie znalazły pokrycia w dochodzie za rok podatkowy, w którym zostały poniesione, można odliczyć w kolejnych sześciu latach.
Kotły niemile widziane w rozliczeniu ulgi, ale nie do końca
Unia Europejska wprowadza ograniczenia dotyczące ogrzewania budynków paliwami kopalnymi, w tym gazem i olejem opałowym, w ramach polityki redukcji emisji CO2 i walki ze zmianami klimatu. Dlatego z wykazu wydatków objętych ulgą na 2025 rok Ministerstwo Finansów usunęło:
- kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin,
- kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin,
- zbiornik na gaz lub zbiornik na olej.
Takie wydatki mogliśmy odliczyć w rozliczeniu za 2024 rok, jeśli zostały poniesione do końca zeszłego roku i potwierdza to data wskazana na fakturze VAT.
Co ciekawe, mimo zakazu możemy je także odliczać w uldze za 2025 rok na zasadzie praw nabytych. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że jeżeli wydatek na kocioł olejowy lub gazowy przerósł ceną dochód podatnika w 2024 roku, może kontynuować ulgę także w 2025 roku, a w zasadzie nawet do 2030 roku.
Uwaga na wymianę okien i dachów
Właściciele domów powinni być szczególnie uważni przy wymianie dachów oraz okien z myślą o odliczeniu w 2025 roku. Status wydatków na ten cel nie jest krystalicznie jasny. Od 2025 roku na liście znalazły się:
- materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych, dachów oraz fundamentów, wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem,
- docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub dachów lub fundamentów.
– W objaśnieniach brakuje rozstrzygnięcia, jakie konkretnie wydatki związane z dachami podlegają odliczeniu – zwraca uwagę na łamach prawo.pl Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym KPMG.
W poprzednich latach dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgadzał się w interpretacjach, że podatnicy mogą odliczyć wydatki na wymianę pokrycia dachowego (w tym dachówek), okien dachowych oraz rynien. Niestety zmienił zdanie tłumacząc, że tych wydatków nie ma na liście zawartej w rozporządzeniu, dlatego urząd zmienił interpretacją na niekorzystaną dla podatników.
Trzeba pamiętać, że ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę całego okna, a nie tylko jego części. Odliczeniu za 2025 rok nie będzie podlegała wymiana, na przykład szyby na zespoloną, tylko wymiana całej stolarki okiennej.
Czytaj też:
Zgarnij nawet 170 tysięcy. Dofinansowanie do domu 2025 – sprawdź, jak je zdobyć