– Nie, to jest nieprawda. Różnego rodzaju pomysły się pojawiają. Eksperci, którzy współpracują z Ministerstwem Aktywów Państwowych, ale też szerzej z rządem, proponują różnego rodzaju rozwiązania. Natomiast nie ma żadnych takich działań, takich prac – powiedział wiceminister i minister aktywów państwowych Jacek Sasin na briefingu prasowym. – Zresztą to nie są kompetencje Ministerstwa Aktywów Państwowych – tego typu kwestie. Jeśli już, to Ministerstwo Finansów nad tym jako nad podatkiem mogłoby pracować, ale – z tego, co wiem – również nie pracuje – dodał.
Jarosław Kaczyński mówił o podatku
Prezesa Prawa I Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński kilka dni temu na spotkaniu z wyborcami wskazał na konieczność obłożenia „znaczącym podatkiem” właścicieli niezamieszkanych i niewynajmowanych budynków. Po tej wypowiedzi media podawały, jakoby prace nad tym podatkiem miały toczyć się w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Według szacunków, w Polsce pustych domów i mieszkań jest nawet 1,8 mln, z czego większość należy do osób prywatnych (tylko około 64 tys. pustostanów jest własnością gmin).
Polski Instytut Ekonomiczny wskazywał jednak, że aby dyskutować o wprowadzaniu podatku należałoby pozyskać więcej szczegółowych danych, z których będzie można wywnioskować, ile z mieszkań niezamieszkałych stanowią faktycznie pustostany, ile nadaje się do zamieszkania, a ile znajduje w lokalizacjach atrakcyjnych dla potencjalnych najemców lub kupców.
Przykłady z innych krajów
W ostatnich miesiącach wprowadzono podatek od pustostanów w Kanadzie, a od nowego roku podobne rozwiązanie ma obowiązywać w Irlandii. W Kanadzie właściciele mieszkań muszą zapłacić 1 proc. wartości lokalu za okres, w którym był on nieużywany. W Irlandii wysokość podatku ma wynieść trzykrotność już obowiązujących lokalnych podatków od nieruchomości (w przypadku lokali, które są użytkowane przez mniej niż 30 dni rocznie).
Czytaj też:
Pustostany z nowym podatkiem. Resort Sasina chce poskromić inwestorówCzytaj też:
Buda: Jan Kowalski nie może się ścigać z funduszami o zakup mieszkania