Wciąż nie wiadomo, jak zmienią się ceny podstawowych produktów żywnościowych po 1 stycznia 2024 roku. Nie ma rządu, więc nie ma kto podjąć decyzji o przedłużeniu zerowego VAT na pieczywo, niektóre warzywa i owoce, nabiał. Przypomnijmy, że zerowy VAT zaczął obowiązywać w lutym 2022 roku – jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie, ale po kilku miesiącach rosnącej inflacji. Co sześć miesięcy rozporządzenie regulujące nizszy VAT było przedłużane. Jak będzie tym razem?
Mateusz Morawiecki gotów zawalczyć o przedłużenie zerowego VAT
Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zgłoszenie podczas najbliższego posiedzenia Sejmu „trzech bardzo konkretnych propozycji dla polskich rodzin". Chodzi o przedłużenie wakacji kredytowych, zamrożenie cen energii elektrycznej oraz projekt ustawy o przedłużeniu 0 proc. stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe. Poselski projekt ustawy zakłada wydłużenie zerowego VAT-u na żywność do połowy przyszłego roku. – To ulży portfelom seniorów, portfelom polskich rodzin – powiedział premier.
Wcześniej wiceminister finansów Artur Soboń wyjaśniał, że PiS składa projekt ustawy ws. przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność, a nie rozporządzenia, ponieważ „chce mieć gwarancję, że rząd, który powstanie, nie wycofa się z tego korzystnego dla Polaków rozwiązania". Zdaniem Sobonia „jest to dobre rozwiązanie jednocześnie dla gospodarstw domowych, podmiotów handlowych, kontrahentów, dostawców, producentów żywności i całego rynku".
To zaskakujący ruch, gdy wziąć pod uwagę, że w projekcie budżetu na przyszły rok gabinet Mateusza Morawieckiego nie uwzględnił przedłużenia tarczy antyinflacyjnej obejmującej mrożenie cen energii oraz zerowy VAT na żywność.
Serwis money.pl ustalił, że Komisja Europejska nie będzie utrudniała Polsce przedłużenia zerowego VAT.
Co obejmuje zerowy VAT?
Zerowy VAT obejmuje następujące grupy produktów:
- mięso i ryby oraz przetwory z nich,
- mleko i produkty mleczarskie,
- jaja,
- miód naturalny,
- orzechy,
- warzywa i owoce oraz ich przetwory,
- tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne,
- zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze,
- jak również określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.
Czytaj też:
Zerowy VAT na żywność dzieli przyszłą koalicję. „Powinien zostać” vs. „będziemy rozmawiać”Czytaj też:
Zerowy VAT na żywność zostanie? Bruksela nie będzie stawać okoniem