Raz nadany numer rachunku można zapisać, ale zgubienie karteczki nie oznacza kłopotów. Numeru rachunku nie trzeba jednak znać na pamięć ani zapisywać, bo w każdej chwili można go odtworzyć.
Wystarczy wejść do Generatora mikrorachunku podatkowego na podatki.gov.pl. System prosi o wpisanie PESEL lub NIP i na tej podstawie od razu podaje numer mikrorachunku. Nie trzeba się nigdzie uwierzytelniać, korzystać z profilu zaufanego, smsów weryfikacyjnych.
Swoją drogą, nazwa jest myląca, bo wskazuje na generowanie, czyli tworzenie numeru rachunku, a wyjaśniliśmy już, że numer jest przypisany na stałe.
Ujawniony numer składa się z 26 znaków i zawiera:
- liczbę kontrolną,
- numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku,
- identyfikator podatkowy.
Podatek można zapłacić przez Twój e-PIT
Podatnicy rozliczający się za pomocą systemu Twój e-PIT od razu poznają wysokość należnego podatku i numer rachunku do wpłaty. Aby uregulować należność, wybierają opcję „zapłać podatek”, która jest zaszyta w systemie – a po kliknięciu ikonki swojego banku loguje się do bankowości elektronicznej i robi wszystko tak, jak przy każdym innym przelewie.
Gdyby zdarzyło się, że banku, z usług którego korzysta podatnik, nie ma na liście, konieczne jest zalogowanie się do bankowości elektronicznej przez osobną kartę w przeglądarce i wpisanie numeru mikrorachunku.
Brak płatności podatku w terminie skutkuje powstaniem zaległości podatkowej. W takiej sytuacji do należności głównej trzeba doliczyć odsetki za zwłokę, które samodzielnie należy wyliczyć na dostępnych w internecie kalkulatorach Stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych od wynosi aktualnie 14,5 proc. w stosunku rocznym.
Czytaj też:
22 podatki w siedem lat. Ministerstwo podsumowało działania poprzednikówCzytaj też:
Pomyłki w PIT-ach. Urzędnicy rozsyłają wezwania