Naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu odkryli, że dzieci, które regularnie wdychały dym papierosowy, mają gorsze parametry naczyniówki, czyli części oka zawierającej wiele naczyń krwionośnych, odpowiadającej za odżywianie i dotlenianie fotoreceptorów oraz ciała szklistego.
Pod wpływem tzw. biernego palenia ich naczyniówka stawała się cieńsza – średnio od 6 do 8 mikrometrów u dzieci nienarażonych na wdychanie dymu z papierosów. To w przyszłości może powodować problemy z widzeniem - przekonują naukowcy.
To pierwsze badania, które potwierdzają negatywny wpływ biernego palenia na zdrowie oczu dzieci. Wcześniej udowodniono już, że wdychanie dymu papierosowego z „trzeciej ręki” może uszkadzać oczy osób dorosłych, m.in. doprowadzać do zwyrodnienia żółtej plamki.
W badaniu wzięło udział 1,4 chińskich dzieci w wieku 6-8 lat, zarówno tych narażonych na bierne palenie, jak i tych, których najbliższa rodzina nie pali. Naukowcy mierzyli naczyniówki za pomocą tomografii optycznej. Następnie porównywali skany dzieci narażonych i nienarażonych na bierne palenie.
Czytaj też:
Codzienna ekspozycja na niebieskie światło skraca życie
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.