Książę i księżna Sussex rezygnują z części przywilejów, które przysługują im jako członkom rodziny królewskiej. Jak czytamy w komunikacie, który para wydała za pośrednictwem konta na Instagramie, chcą zająć się głównie swoją nową firmą Sussex Royal, a także fundacją, która będzie przy niej działała. Wśród produktów, które zostały wpisane na listę przy rejestracji znaków towarowych, jest między innymi odzież, buty i biżuteria. Na liście są też książki, broszury i pocztówki. Lista produktów objętych ochroną prawną liczy ponad sto pozycji. Wniosek o rejestrację wpłynął do brytyjskiego Urzędu Patentowego już w czerwcu 2019 roku i został przyjęty pod koniec zeszłego roku.
Oświadczenie na Instagramie
Para przekazała swoją wolę w oświadczeniu opublikowanym na Instagramie. „Po wielu miesiącach refleksji i wewnętrznych dyskusji, zdecydowaliśmy się w tym roku na przejście do nowej, postępowej roli w ramach tej instytucji. Zamierzamy wycofać się jako „starsi” członkowie rodziny królewskiej i pracować, aby stać się niezależnymi finansowo, a jednocześnie nadal w pełni wspierać Jej Królewską Mość” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Harry'ego i Meghan.
Właścicielem marki Sussex Royal, użytej m.in. do nazwy konta na Instagramie, jest fundacja księcia i księżnej Sussex. Harry i Meghan założyli ją w 2019 roku, oddzielając się tym samym od funkcjonującej od dekady Royal Foundation, w której działają m.in. William i Kate. Royalsów reprezentuje kancelaria prawna Harbottle and Lewis.
Majątek książęcej pary
Książę i księżna Sussex nie zdecydowali się na rozpoczęcie własnego biznesu bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. Jak podaje Daily Mail, para dysponuje oszczędnościami w wysokości około 34 mln funtów, czyli blisko 170 mln złotych. Wydaje się, że to wystarczająco duże zabezpieczenie finansowe, aby móc zrezygnować z pozostawania na utrzymaniu Brytyjczyków. Jeśli Sussexowie faktycznie planują rozpoczęcie działalności w branży odzieżowej, przy odrobinie szczęścia (o rozpoznawalność marki raczej nie muszą się obawiać), zainwestowane pieniądze powinny szybko się zwracać. Jest to bowiem rynek, który chętnie przyjmuje nowe, ciekawe marki.
Główne aspekty działania Sussex Royal:
Odzież i biżuteria
Produkcja ubrań, czyli prawdopodobnie, główne źródło przychodów firmy. Para książęca będzie dostarczać na rynek m.in. koszulki, koszule, czapki, spodnie, buty, swetry, piżamy i bandany z logotypem swojej firmy. W planach są także ozdoby i biżuteria.
Fundacja
Fundacja, która powstanie przy Sussex Royal, ma się zajmować m.in. zbiórkami pieniędzy, promowaniem pozytywnych postaw społecznych, czy przeprowadzaniem zbiórek charytatywnych dla innych fundacji.
Druk książek, broszur i ulotek
Drukowanie książek, materiałów edukacyjnych, broszur, ulotek, gazet, pamiętników, pocztówek, fotografii i prac artystycznych. We wniosku patentowym zawarto także ochronę znaków towarowych na długopisach czy ołówkach.
Edukacja
Firma będzie również działać na polu edukacyjnym. Na liście przedsięwzięć widnieją takie akcje jak organizacja warsztatów, zajęć edukacyjnych i sportowych, szkolenia ze zdrowego odżywiania, wystawy, wykłady i wiele innych.
Pozyskiwanie funduszy na działalność charytatywną
Fundacja przy firmie zajmie się również zbieraniem funduszy na cele charytatywne. Para książęca będzie zbierała środki na działania społeczne, edukację, czy stypendia dla zdolnej młodzieży.
Działania społeczne
Ostatnim z tematów, który został zgłoszony przy rejestracji znaków towarowych, jest opieka społeczna. Wśród listy zadań podano m.in. organizowanie grup wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi czy uzależnieniami i wspieranie potrzebujących.