Wcześniej Kyrylo Szewczenko, prezes Narodowego Banku Ukrainy, przyznał w rozmowie z dziennikiem Nikkei Asia, że bank centralny wezwał Mastercard i Visa do wstrzymania transakcji ich kartami kredytowymi i debetowymi wydanymi przez rosyjskie banki.
Mastercard przekazał 2 mln dolarów na pomoc
Michael Miebach, dyrektor generalny Mastercard, przyznał, że firma jest w stanie podwyższonej gotowości przed cyberatakami. „Nasze zespoły ds. cyberbezpieczeństwa, wywiadu i bezpieczeństwa korporacyjnego współpracują z rządami i partnerami na całym świecie, aby zapewnić stabilność, integralność i odporność naszych systemów, które działają normalnie” – powiedział w oświadczeniu.
Mastercard zobowiązał się również przekazać 2 miliony dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem Czerwonego Krzyża, Save the Children, a część rozdystrybuowana poprzez własny fundusz pomocy dla pracowników.
Sankcje na Rosję. W poniedziałek Szwajcaria podjęła historyczną decyzję
Do grona państw i organizacji, które w ramach kary za rozpętanie wojny nałożyły sankcje na Rosję, dołączyła w poniedziałek Szwajcaria. Rada Federalna zadecydowała, że kraj nałoży na Rosję takie same sankcje jak Unia Europejska. Efektem tej decyzji będzie uderzenie w majątki rosyjskich oligarchów.
Rada Federalna poinformowała, że majątki osób, które wcześniej zostały objęte unijnymi sankcjami również w Szwajcarii zostaną zamrożone ze skutkiem natychmiastowym. Sankcje finansowe – również wprowadzone ze skutkiem natychmiastowym – obejmą także prezydenta Rosji Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.
Rada Federalna zdecydowała również o zamknięciu swojej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych. Prezydent Ignazio Cassis ogłaszając sankcję, podkreślił, że atak Rosji na Ukrainę "jest atakiem na wolność, suwerenność, niepodległość i ludność cywilną", co w jego ocenie jest "nie do przyjęcia".
Decyzja szwajcarskich władz może zaskakiwać, gdyż Szwajcaria dotychczas zachowywała w tego rodzaju kwestiach neutralność. Do owej neutralności odniósł się prezydent Szwajcarii podkreślając, że "wchodzenie w ręce agresora nie jest neutralne". Cassic podkreślił, że inne demokracje "powinny mieć możliwość polegania na Szwajcarii".
Decyzja Szwajcarii o zamrożeniu aktywów nie jest gestem bez większego znaczenia: kraj ten od lat jest centrum finansowym dla najbogatszych Rosjan. Z danych Narodowego Banku Szwajcarii wynika, że tylko w zeszłym roku na szwajcarskich kontach znajdował się rosyjski majątek o wartości ok. 15 mld franków szwajcarskich (14,5 mld euro).
Czytaj też:
To tam oligarchowie trzymają swoje jachty. Przez sankcje ich nie zobaczą