Rozwijając strategię ESG, Pekao wspiera finansowanie projektów zielonych zgodnie z zaostrzającymi się normami UE, a swoje działania opiera na budowaniu portfeli kredytowych nie tylko pod kątem dochodowości, ale także ich emisyjności oraz wpływu wywieranego na środowisko.
Nowa karta – krok w kierunku neutralności emisyjnej
Poprzez swoje podejście i zaangażowanie bank dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Od kilku lat stale angażuje się w liczne projekty mające na celu poprawę efektywności energetycznej klientów biznesowych oraz realizację przedsięwzięć ekologicznych. Wprowadzenie w tym roku nowej karty to kolejny ukłon w stronę klientów oraz dołożenie cegiełki do celu, jakim jest zostawienie świata odrobinę lepszym miejscem.
Karta ekologiczna, o której mowa, to wielowalutowa debetowa karta MasterCard na ekologicznym plastiku, dostępna w ofercie dla klientów z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji. Jest ona wyprodukowana w 99 proc. z PCV pochodzącego z recyklingu odpadów poprzemysłowych.
Dzięki temu jej produkcja zmniejsza całkowite zużycie energii o 54 proc., natomiast ślad węglowy o 75 proc. Poprzez ponowne wykorzystanie plastiku zostało także ograniczone zużycie materiałów nieodnawialnych o 98 proc.
Bank podaje, że folder oraz koperta do karty również zostały wyprodukowane z myślą o środowisku. Folder jest wykonany w 100 proc. z papieru pochodzącego z recyklingu, koperta natomiast posiada certyfikat PEFC. Dokument potwierdza, że wykorzystywane w produkcji drewno zostało pozyskane z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny, a materiał jest monitorowany zarówno w trakcie wszystkich procesów produkcyjnych, jak i handlowych.
Mniej plastiku to lepsze środowisko
Organizacje ekologiczne podają, że corocznie do naszych wód może trafiać od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastiku, a plastikowe odpady są znajdowane wszędzie – od Arktyki po Antarktydę, od powierzchni oceanów aż po samo dno. Dla środowiska najgorsze są produkty jednorazowego użytku wykonane w całości lub częściowo z tworzyw sztucznych, gdyż są one zwykle masowo wyrzucane po bardzo krótkim czasie użytkowania. Ich dalszą drogę do mórz i oceanów już wszyscy znamy. Wprowadzane przez Unię Europejską regulacje stawiają przede wszystkim na recycling oraz zastępowanie produktów jednorazowego i masowego użytku alternatywnymi, powstałymi z bardziej ekologicznych materiałów i komponentów.
Państwa członkowskie UE aktywnie działają przeciwko wszechobecnemu zanieczyszczeniu środowiska, wprowadzając regulacje mające na celu zmniejszenie istniejącego globalnie problemu. Dla przykładu – od 3 lipca 2021 r. jednorazowe plastikowe talerze, sztućce, słomki, patyczki balonowe i pąki bawełniane nie mogą być wprowadzane na rynek państw członkowskich. To samo dotyczy kubków, pojemników na żywność i napojów wykonanych z polistyrenu ekspandowanego oraz wszystkich produktów wykonanych z oksydegradowalnego tworzywa sztucznego. Biorąc pod uwagę skalę ich wykorzystywanie jest to duży ukłon w stronę naszej planety oraz istotny krok w stronę zmiany nawyków konsumentów na bardziej przyjazne środowisku.
W 2022 roku także największe światowe firmy z 70 różnych branż – postanowiły zaapelować i wezwać do zawarcia światowego paktu o walce ze skażeniem tworzywami sztucznymi poprzez ograniczenie ich produkcji.
Jednocześnie prognozy ekologów są alarmujące – zużycie tworzyw sztucznych będzie nadal rosło. Do 2050 roku ma osiągnąć w krajach G20 około 451 mln ton rocznie.
Dane opublikowane przez Parlament Europejski podają, że produkcja tworzyw sztucznych gwałtownie wzrosła w ciągu zaledwie kilku dziesięcioleci – z 1,5 mln ton w 1950 r. do 359 mln ton w 2018 r. na całym świecie. Wraz z nią wzrosła też ilość odpadów z tworzyw sztucznych. Produkcja gwałtownie spadła w pierwszej połowie 2020 roku z powodu pandemii COVID-19, jednak ponownie ożyła w drugiej połowie ubiegłego roku. I nadal rośnie, a tempo tego wzrostu zależeć będzie również od nas – konsumentów.
Wspólne zaangażowanie szansą na zmiany
Wprowadzenie na rynek ekologicznej karty to być może „mały krok dla człowieka”, ale dla jej użytkowników to również sposób na włączenie się w działania na rzecz środowiska. Dla klientów banków do tej pory najbardziej widocznym elementem włączania się instytucji w ochronę klimatu było na przykład ograniczenie zużycia papieru. Odbywało się to poprzez propagowanie i realizowanie w praktyce idei obrotu dokumentami elektronicznymi. Papierowe wyciągi, jak obserwujemy na co dzień, przechodzą już do lamusa. Korzystanie z ekologicznych kart debetowych i kredytowych to kolejny krok na drodze do lepszej ochrony naszej planety przed zalewem plastikowych śmieci.
W codziennej działalności Bank Pekao wykazuje również zaangażowanie na rzecz klimatu przy ocenie ryzyka ESG, czyli wpływu na klimat, społeczeństwo i ład korporacyjny potencjalnych kredytobiorców. Bank chce udzielać kredytów świadomie, dlatego wspiera projekty przyjazne środowisku i uwzględnia kwestie ekologiczne zarówno podczas analizowania ryzyka kredytowego, jak również przed zawieraniem transakcji oraz w procesie ich monitorowania. Jak to się odbywa w praktyce? Bank wspiera stopniowe i uporządkowane przejście na gospodarkę niskoemisyjną i wspiera inwestycje infrastrukturalne, które charakteryzują się niską emisją CO2 i są odporne na zmianę klimatu i katastrofy.
Wprowadzenie do oferty karty produkowanej z ekologicznego plastiku to kolejny krok, który wpisuje się w Strategię ESG Banku Pekao na lata 2021-2024. Strategia ta zakłada m.in. kontynuację wprowadzania usprawnień proekologicznych w swoich lokalizacjach, skupienie się na monitorowaniu zużycia surowców i materiałów, a także działaniach less waste. Oznacza to, że możemy z nadzieją obserwować kolejne kroki i czekać na nowe produkty ekologiczne wprowadzane przez Bank Pekao S.A.