Sztuczna inteligencja dość szybko wkroczyła w nasze codzienne życie. Dzięki nowej, innowacyjnej technologii nowoczesne rozwiązania wkroczyły także do branży medycznej. Zdaniem ekspertów wszystko to przekłada się na znaczną poprawę jakości i bezpieczeństwa leczenia oraz skuteczniejsze terapie.
Polska firma chce odmienić rehabilitację. Pomoże w tym specjalne urządzenie
AI ma coraz większe zastosowanie w rehabilitacji, przynosząc wymierne korzyści zarówno dla pacjentów, jak i fizjoterapeutów. W tym technologicznym wyścigu coraz częściej pojawiają się rodzime akcenty.
Polski start-up medyczno-technologiczny PhiLabs stworzył specjalne urządzenie, które wykorzystując AI, daje możliwość codziennej rehabilitacji. Innowacyjne rozwiązanie może bowiem pomóc w zaplanowaniu indywidualnego programu ćwiczeń dla pacjenta, monitorowaniu jego postępów i dalszej jego modyfikacji w razie potrzeby.
Od pasji do nowoczesnej rehabilitacji
Zespół składa się z wyspecjalizowanych naukowców, inżynierów i fizjoterapeutów. – Połączyła nas idea, aby stworzyć przestrzeń, w której będzie można wykorzystać wiedzę i doświadczenie z kilku dyscyplin związanych z rehabilitacją dzieci i młodzieży. Dzięki temu możliwe stało się stworzenie nowoczesnego oprogramowania i urządzeń — mówi Daniel Karaszewski, doradca medyczny i naukowy w PhiLabs.
– Opracowane przez nas rozwiązania z jednej strony pomagają zadbać o prawidłowy rozwój fizyczny najmłodszych, dając im przy tym dużo radości, z drugiej zaś pozwalają fizjoterapeutom bardziej obiektywnie prowadzić i monitorować postępy terapii — dodaje. Tak powstał Phibox, czyli nowatorskie urządzenie przeznaczone dla młodych pacjentów do ćwiczeń korygujących wady postawy, które spółka stworzyła przy współpracy z Politechniką Warszawską i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
Spółka planuje otworzyć kolejny ośrodek. Będą organizowane turnusy rehabilitacyjne
Firma działa na warszawskim rynku już od siedmiu lat. W tym czasie przyjęła 2 tys. młodych pacjentów. W tym roku spółka rozpoczęła prace nad ośrodkiem stacjonarnym pod Warszawą, w którym będą organizowane m.in. turnusy rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży, wraz z kompleksową diagnostyką.
– Dzięki zdobytemu doświadczeniu wiemy, w jaki sposób udoskonalać naszą pracę, tak by jak najlepiej odpowiadała na potrzeby dzieci, młodzieży i ich rodziców – twierdzi Dorota Matczak, prezes firmy. – Celem spółki jest dostarczanie wysokiej jakości usług medycznych dla całych rodzin poprzez otwieranie kolejnych placówek w Polsce oraz popularyzowanie nowoczesnych urządzeń do rehabilitacji — dodaje.
Według szacunków Ministerstwa Zdrowia nawet 70 proc. dzieci w wieku szkolnym może mieć wady postawy, a aż u 10-15 proc. diagnozowane są one jako ciężkie. Niekorygowane, nabyte w wieku szkolnym, mogą mieć poważne konsekwencje w późniejszym czasie.
Czytaj też:
Dwie dekady temu Polak przewidział potęgę AI. Napisał o tym pracę magisterskąCzytaj też:
Sztuczna inteligencja pomoże odczytać pismo klinowe. To może być przełom