Organizatorzy cyklu stawiają sobie za cel zdefiniowanie szans na rozwój i wzmocnienie współpracy 60 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia rozsianych po świecie. „Nazwa Kongresu odzwierciedla ogólną liczbę Polaków i osób polskiego pochodzenia na całym świecie, która wynosi ponad 60 milionów. Główną zasadą Kongresu jest stworzenie platformy spotkań do wymiany pomysłów, inicjowania dyskusji i oferowania rozwiązań, które doprowadzą do dalszego rozwoju relacji biznesowych i politycznych zgodnie z trendami XXI wieku” – czytamy na stronie internetowej wydarzenia.
Program kongresu wypełniony jest sympozjami i panelami dyskusyjnymi z takich obszarów, jak „Biznes, przywództwo”, „World 4 Ukraine”, „Turystyka, medycyna”, „Organizacje pozarządowe, kultura”, „Cyfryzacja, media” oraz „Gospodarka Światowa”. Goście wydarzenia będą mogli wysłuchać m.in. debat o roli i pozycji polskich przedsiębiorców w kontekście odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych i wyzwaniach branży producentów materiałów budowlanych.
Organizatorzy kongresu dużo uwagi poświęcili zagadnieniom sztucznej inteligencji. Efektem tego są aż trzy debaty poruszające aspekty związane z SI: o polskim wkładzie w rozwój sztucznej inteligencji, rozwiązaniach sztucznej inteligencji w branży e-commerce oraz o innowacjach w medycynie i zastosowaniu SI w rozwoju usług medycznych.
Sporo miejsca przeznaczono też na tematy związane z promocją polskich marek na rynkach globalnych i wynikającymi z tego wyzwaniami oraz roli samorządów jako ambasadorów polskich firm na rynkach zagranicznych.
Na liście prelegentów i panelistów znajdziemy m.in. Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa; Kamila Szymańskiego, prezesa Kongresu 60 Milionów i prezesa G2A Arena – Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego; Krzysztofa Przybyła, prezesa zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”; Oleha Kutsa, konsula generalnego Ukrainy w Lublinie i wielu innych ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i edukacji.
Konferencji będą towarzyszyć dodatkowe wydarzenia „rekreacyjne”, w tym turniej golfa i wyścig żeglarski na Jeziorze Solińskim.
Globalny Zjazd Polonii odbył się już w kilku miastach na całym świecie, w tym w Berlinie, Londynie, Miami i Nowym Jorku. W Polsce wydarzenie gościły jak do tej pory Gdańsk i Rzeszów. Ogółem odbyło się do tej pory 13 edycji stacjonarnych i 17 online, w których wzięło udział 12,7 tys. uczestników i na których wystąpiło ponad 600 prelegentów.
Najbliższy rzeszowski Kongres 60 Mln potrwa do 15 lipca.