Już w 2025 roku NASA przewiduje, że na powierzchni Księżyca ponownie wylądują astronauci. W ramach misji Artemis na naturalnego satelitę Ziemi ma polecieć pierwsza kobieta. Właśnie poznaliśmy nowe ciekawe informacje.
Prada, Axiom i NASA łączą siły
Przygotowania do misji trwają od kilku lat. Prace dotyczą jednak nie tylko tak istotnych kwestii, jak budowa rakiety i lądownika, którymi ponownie polecimy na Księżyc, ale także nowych kombinezonów dla astronautów.
Firmy Axiom Space i NASA poinformowały, że stroje dla astronautów misji Artemis 3 zaprojektuje legendarna włoska firma modowa Prada. Jak podano w komunikacie, włosi mają być idealnym wyborem ze względu na swoje doświadczenie w pracy z wybranymi materiałami, a także produkcji. Przypomniano także, że wspomniane doświadczenie materiałowe Prady nie pochodzi wyłącznie z wybiegów w Mediolanie, ale także produkcji żagli na potrzeby regat o Puchar Ameryki.
– Prada ma doświadczenie z różnego rodzaju materiałami kompozytowymi i może być zdolna wnieść prawdziwy wkład technologiczny do stworzenia zewnętrznej powłoki nowych kombinezonów dla astronautów – powiedział dla BBC prof. Jeffrey Hoffman, który wziął udział w pięciu misjach kosmicznych NASA. W ich trakcie odbył cztery tak zwane „spacery kosmiczne”, podczas których korzystał z kombinezonów.
Powiedział jednak, że ludzie po tej współpracy nie powinni się spodziewać, że astronauci nagle pojawią się w nowych strojach, które będą się wyróżniały wzorem, czy kolorami. „Najważniejszy jest komfort termalny astronautów”.
– Kombinezon jest jak miniaturowy statek kosmiczny. Musi zapewnić astronautom odpowiednie ciśnienie, poziom tlenu i temperaturę – podsumował.
Lepsze niż kiedykolwiek
We wspólnym oświadczeniu Axiom i Prada przyznały, że współpraca przy tworzeniu nowych skafandrów zakłada użycie innowacyjnych technologii i designu. Ma to pozwolić na większą niż kiedykolwiek wcześniej możliwość eksploracji powierzchni Księżyca.
Czytaj też:
NASA opublikowała raport o UFO. Co się w nim znajduje?Czytaj też:
Astronauta rekordzista wraca z ISS. Czego pragnie po powrocie?