Zawiadomienie od Azotów Puławy wpłynęło do Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Sprawa dotyczy możliwych nieprawidłowości przy zawieraniu umów sponsoringowych i darowizn od końcówki 2022 r. Warto wspomnieć też, że wcześniej Azoty Puławy zgłosiły podobny przypadek. Mowa o stratach na ponad 7.5 mln zł, które powstały na skutek umów sponsoringowo-reklamowych w 2023 r.
Po pierwsze, umowy miały być zawierane niezgodnie z wewnętrznymi procedurami. Po drugiej, zawierano je pomimo obowiązującego w spółce moratorium na wydatki niekrytyczne.
Czytaj też:
Utracone miliony. Spółki Skarbu Państwa zgłaszają nieprawidłowości do prokuratury
Kryzys finansowy Grupy Azoty
Na trudną sytuację finansową Grupy Azoty wpłynęły m.in. niskie ceny na rynku nawozowym oraz napływ tanich nawozów z krajów wschodnich. Spółka odnotowała ponad 748 mln zł straty netto w pierwszym półroczu 2024 r., co potwierdza kryzys w branży chemicznej. Zarząd zarekomendował audyty wewnętrzne, mające na celu analizę inwestycji i umów zawartych w ostatnich latach.
Czytaj też:
Zmarnowane miliony. Druzgocący audyt w Enea
Azoty Puławy. Szczegóły
Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. zatrudnia około 3 300 pracowników. Jest jednym z największych pracodawców w regionie i kluczowym graczem w polskim przemyśle chemicznym. Firma stanowi ważne źródło zatrudnienia w Puławach oraz w województwie lubelskim. Pomimo tego, że w ostatnich latach ta spółka Skarbu Państwa boryka się z problemami finansowymi.
Zakłady azotowe na Lubelszczyźnie założono w 1966 r., a w 2013 r. firma dołączyła do Grupy Azoty, największego polskiego holdingu chemicznego, który jest czołowym producentem nawozów azotowych i wieloskładnikowych.
Główne obszary produkcji:
-
Nawozy azotowe – Grupa Azoty Puławy jest jednym z największych producentów nawozów azotowych w Europie. Do kluczowych produktów należą mocznik, amoniak oraz saletra amonowa.
-
Melamina – Puławy są jednym z największych producentów melaminy w Europie, która jest wykorzystywana w przemyśle chemicznym, m.in. do produkcji żywic syntetycznych i tworzyw sztucznych.
-
Kaprolaktam – wykorzystywany głównie do produkcji włókien syntetycznych (nylonu) oraz tworzyw sztucznych.
-
Chemikalia przemysłowe – oprócz nawozów, firma produkuje chemikalia takie jak kwas siarkowy, kwas azotowy oraz produkty wodorowe.